İş sözleşmesinin süreli feshinde işçinin yeterliliğine ilişkin geçerli sebepler
The capacity of the worker as a valid reason by the termination of employment contract
  1. Tez No: 279446
  2. Yazar: ULAŞ BAYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN TUĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
Çalışmanın konusu, iş güvencesi kapsamındaki işçilerin iş sözleşmelerinin yetersizlikten dolayı geçerli sebeple feshedilmesidir. Bu çalışmada esas olarak 4857 sayılı Kanunun 18. maddesinde ifade edilen ?işçinin yeterliliği? kavramı ve hangi koşullar altında geçerli bir feshe imkan vereceği incelenmiştir. 2003 tarihinde yürürlüğe giren 4773 sayılı Kanun iş güvencesi konusunda düzenlemeleri Türk iş hukukuna kazandırmış, söz konusu Kanundan kısa süre sonra yürürlüğe giren 4857 sayılı İş Kanununda da bu konudaki düzenlemeler muhafaza edilmiştir. Tez çalışmasında yalnız ulusal hukukun verileri değil aynı zamanda uluslararası hukuk kapsamında öngörülen iş sözleşmesine ilişkin ilgili düzenlemeler de incelenmeye çalışılmıştır. Bu kapsamda Uluslararası Çalışma Örgütü sözleşmeleri incelenerek, bu hukuk metinlerinde öngörülen kurallar, Türk iş güvencesi hukukuna ışık tutması için karşılaştırmalı olarak değerlendirme konusu yapılmıştır. Çalışmada konu ile ilgili temel kavramlar üzerinde durulmuş, ardından hangi hallerin işçinin yetersizliğinden kaynaklanan geçerli sebep oluşturabileceği tartışılmıştır. Ayrıca yargı makamlarının işçinin yetersizliğinden kaynaklanan geçerli sebeple feshi denetlerken hangi ilkelere başvurabileceği, denetlemenin ne şekilde yapılacağı tezin içeriğinde yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Subject of this study is termination of employment contracts with valid reason due to lack of capacity in which the workers entitled to employment security are a party. The term ?capacity of worker? stated in article 18 of Statute numbered 4857 and the circumstances that it can enable a valid reason for termination constitutes the main aspect of this study. Statute numbered 4773 which has come into effect in 2003 brought forward the regulations regarding employment security to Turkish Labor Law; these regulations are also preserved in Labor Act numbered 4857. Regulations regarding employment contracts in international law are also taken into account in this study alongside domestic resources of law. In this context, International Labor Organization conventions are examined and regulations within these conventions are subjected to comparative study in order to shed light on Turkish employment security law. In this study, basic terms concerning the subject are examined, and subsequently which circumstances may constitute a valid reason due to lack of worker?s capacity are discussed. Furthermore the basic principles that should be applied by judicial authorities in controlling the terminations with valid reason due the lack of worker?s capacity and the methods of this control are examined in the thesis.