Tarım politikalarının tarımsal istihdam üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi: Çiftlik beldesi Tarımköy örneği
Evaluation of agricultural policies on agricultural employment: the case of Çiftlik town Agricultural village
  1. Tez No: 628117
  2. Yazar: MERVE ÜNLÜ ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VERDA CANBEY ÖZGÜLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
Bu araştırmada, tarım politikalarının tarımsal istihdam üzerindeki etkilerinin, kırsal kesimde yaşayan bireylerin bakış açısından analizi amaçlanmıştır. Tarım sektörü gerek dünyada gerek ülkemizde üretim ve istihdam bakımından önemli yer tutmaktadır. Tarımsal üretimi gerçekleştirenlerin diğer bir ifadeyle tarım kesimi istihdamının hangi kişilerden oluştuğu, yapılan üretimin hangi düzeyde olduğu ve türü, ülke ve bölgelere göre değişiklik göstermekle birlikte, kendine has özellikleriyle bir“tarım sektörü”tanımlaması yapılabilmektedir. Tarım sektörü bitkisel ve hayvansal üretimden ormancılık ve balıkçılığa kadar geniş bir alanı kapsamakta ve ağırlıklı olarak kırsal alanlara has bir üretim faaliyeti olarak tanımlanmaktadır. Türkiye açısından da tarım sektörü önemli bir yere sahiptir. Tarımsal üretimin ve istihdamın taşıdığı önemden yola çıkılarak yapılan bu çalışmada kırsal kesimde yaşayan ve tarımsal üretimin içinde bulunan katılımcılardan oluşan bir araştırma grubu üzerinden nitel analiz yöntemleri kullanılarak“tarım politikası”,“tarımsal istihdam”ve“tarım sektöründeki kurumsal yapılar”kavramlarının nasıl algılandığı ortaya koyulmaktadır. Tarım politikalarının tarımsal istihdam üzerindeki etkilerinin“üretim yapısını belirleyen”ve“çalışma koşullarını belirleyen”tarım politikaları ayrımına gidilerek incelendiği bu araştırma sonucunda, görüşmecilerin değerlendirmelerinin öncelikle“tarım politikası uygulamaları”bağlamında ele alınması gerektiği ifade edilmelidir.
Özet (Çeviri)
In the present study, the purpose was to analyse the effects of agricultural policies on the employment from the perspective of individuals living in rural areas. The husbandry sector is important both in the world and in our country in terms of production and employment. People who make the agricultural production, or the kind of people that constitute the husbandry sector employment, the level and the type of production vary by countries and regions. By taking these into consideration, the sector which is mentioned can be defined with its unique characteristics. The husbandry sector covers a wide range of areas from crop production and animal breeding to forestry and fisheries, and is defined as a production activity mostly based on rural areas. The agricultural sector has an important place also for Turkey. The present study reveals how“agricultural policy”,“agricultural employment”and“institutional structures in the agricultural sector”concepts are perceived by the study group consisting of participants living in rural areas involved in husbandry production. The fundamental basis for this study is the importance of the agricultural production and employment. Qualitative analysis methods were used for the study. As a result of this study, which examined the effects of husbandry procedures on husbandry employment by distinguishing between its policies“determining the production structure”and“determining working conditions”, it must be mentioned that the evaluations of the interviewers should be dealt with in the context of“agricultural policy implementations”.