Toplumsal cinsiyetin tüketici satın alma tarzları üzerindeki rolüne ilişkin bir araştırma
A research on the role of gender on consumer purchasing styles
  1. Tez No: 628122
  2. Yazar: HÜSNA YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ POLAT CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İşletme, Public Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bireyin günlük yaşamında gidermesi gereken birçok istek ve ihtiyacı bulunmaktadır. Bu istek ve ihtiyaçları gidermek için birçok satın alım gerçekleştirmektedir. Satın alım her bireyde farklı tarzda meydana gelmektedir. Toplumsal cinsiyet rolü bireyi yaşamı boyunca etkisi altına almakta ve onun satın alma kararına da etki etmektedir. Bu yüzden toplumsal cinsiyet rolünün satın alma karar tarzlarını ne şekilde etkilediğini bilmek işletmeler açısından önemlidir. Bu çalışmanın amacı, toplumsal cinsiyet rolünün tüketici satın alma karar tarzlarına olan etkisini incelemektir. Bu amaç çerçevesinde Uşak il merkezinde yaşayan 18 yaş ve üzeri kadın tüketicilere yüz yüze anket uygulanmıştır. Çalışmadan elde edilen verilerin analizinde SPSS 23.0 ve AMOS 22.00 paket istatistik programlarında faydalanılmıştır. Edinilen sonuçlara göre; toplumsal cinsiyet rolleri ile mükemmeliyetçilik-yüksek kalite odaklılığı, düşünmeden alışveriş/dikkatsizlik, çeşit karmaşası yaşama, marka odaklılık, yenilik ve moda odaklılık, eğlence ve haz odaklılık, alışkanlık ve marka bağlılığı arasında anlamlı bir ilişkinin bulunduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The individual needs to resolve in his daily life. It realizes the purchase to satisfy this request and need. Purchasing occurs in different styles in each individual. Gender work affects the individual throughout his life and also affects his purchasing decision. It is to know how the gender role of this sex affects the purchase decision styles. The purpose of this study is to examine that the gender role belongs to purchase decision styles. A face-to-face questionnaire was applied to the women aged 18 and over living in this targeted center of Uşak. SPSS 23.0 and AMOS 22.00 benefited from the analysis in the package. According to the results obtained; perfectionism-high quality orientation with social gender roles, shopping / carelessness without thinking, experiencing diverse complexity, brand orientation, innovation and fashion orientation, entertainment and health orientation.