Küreselleşme ve teknolojinin medya içeriklerine etkileri: Türkiye'de yayın yapan Açık Radyo, Gazzetta9 ve Cep Hikayeleri kanallarına yönelik yavaş medya kapsamında bir inceleme
The effects of globalisation and technology: A research about Açik Radyo, Gazzetta9 and Cep Hikayeleri broadcasting examples whitin the context of slow medi̇a
- Tez No: 628142
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜL BİRSEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Basın ve Yayın Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 256
Özet
Bu çalışmada medya içeriklerinin ve içerik üreticilerinin hız odaklı bir anlayış ile ortaya çıkan sorunlara, yavaş medya kriterlerinin cevap olup olamayacağı sorgulanmaktadır. Benedikt Köhler, Sabrina David ve Jörg Blumtritt'in ortaya koyduğu bu kriterler, haber değerlerini de kapsayan bir şekilde medya içeriklerinin daha kaliteli ve kamu yararı gözeten bir biçimde üretilmesine olanak sağlamaktadır. Bunu anlayabilmek üzere yavaş medya kriterlerine uygun olduğu düşünülen Gazzetta9, Cep Hikayeleri kanalı ve Açık Radyo, amaçsal örneklem tekniği ile seçilerek içeriklere metin çözümlemesi gerçekleştirilmiştir. Aynı zamanda bu yayınların üreticileri olan uzmanlarla da derinlemesine görüşme yöntemi kullanılarak yarı yapılandırılmış sorular aracılığıyla içeriklerin üretim sürecinde yavaş medya kriterlerinin ne derece kapsayıcı olduğu çözümlenmiştir. Bu bağlamda hızlı olmanın temel nedenlerinden olan teknoloji ve sosyal medyanın, doğru şekilde kullanıldığında daha kaliteli içeriklerin üretilmesine yardımcı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Yavaş medya kriterlerinin, örnekleme dahil edilen üreticilerin içerikleri ile yüksek oranda uygunluk taşıdığı, bunun da kullanıcılar tarafından daha tercih edilebilir hale gelmelerinin yolunu açtığı tespit edilmiştir. Medyanın ana akım finansal krizlerden çıkabilmesinin bir yolu olan kullanıcı desteklerinin de sürdürülebilir, kaliteli ve kamu yararı gözeten içeriklerin üretilmesine yardımcı olabilecek bir yol olduğu görülmüştür. Görüşme yapılan üreticilerin de reklamdan ziyade böyle bir finansal yapıyı tercih etmeleri, denetleme görevini tekrar izleyiciye veren ilerici ve yavaş bir medya anlayışının ortaya çıkmasını destekler yöndedir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on how speed effects media contents, producers and seeks if slow media could be an answer for the problems that speed brings. Slow media manifesto, aims to produce high quality media contents which contains news values in it and written by Benedikt Köhler, Sabrina David and Jörg Blumtritt. This manifesto, also tries to make media focus on public interest by its own criteria. To understand how those criteria and slow media concepts achieve this. Gazzetta9, Cep Hikayeleri and Açık Radyo have been choosen by purposeful sampling technic. Contents have been analyzed by texttual analysis according to slow media criteria. Additionally, to figure out that if slow media notion has any effects on producing process, semi- structured interviews have been made with the content producers of this media organisations projected as examples of slow media in Turkey. According to result of the study, technology and social media which are the fundamental reasons of speed and problems on contents, can help to improve quality in contents when content producers use them properly. Its been found that slow media criteria are adaptable for selected samples and the way the produce contents by samples are more suitable and preferable for the audiences. Its clear that media is in a financial crises with corporations and crowd funding could be the way of out of this crise and helps to create more quality contents that focuses on public welfare. Media professionals that were interviewed also prefer choosing crowd funding instead of commercial earnings. That proofs, in Turkey, it is possible to create slow media and progressive and sustainable media outlets which can be controlled by the public.