An impact assessment model for technology development programs
Teknoloji geliştirme programları için bir etki değerlendirme modeli
  1. Tez No: 628168
  2. Yazar: ERKAN TİRYAKİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAT ÇAKIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Ekonomi, Science and Technology, Economics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilim ve Teknoloji Politikası Çalışmaları Anabilm Dalı
  12. Bilim Dalı: Teknoloji ve Bilgi Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bir ülkenin sürdürülebilir ekonomik ve sosyal gelişimi, kendine ait teknoloji geliştirme yetenekleri ve inovasyon yetenekleri ile doğrudan ilişkilidir. Teknoloji geliştirme faaliyetleri, tüm Ar-Ge sisteminin en zorlu süreci olarak kabul edilmektedir. Bu faaliyetlerin gerektirdiği geniş kaynaklar, birden fazla paydaşların koordinasyon zorlukları ve birçok riskli yönetsel gereksinimler sebebiyle teknoloji geliştirme programlarına çoğunlukla kamu sektörü fon sağlamakta ve yürütmektedir. Bu nedenle, gelişmiş ülkeler sürdürülebilirlik, hesap verebilirlik ve etkinlik amacıyla çeşitli etki değerlendirme faaliyetleri uygulamaktadırlar. Bu tez özellikle kamu tarafından finanse edilen teknoloji geliştirme programları için sürdürülebilirlik, hesap verilebilirlik ve etkili yönetim için bir etki değerlendirme modeli sunmaktadır. Önerilen model üç alt modülden oluşmaktadır. Bunlar sırasıyla teknoloji değerlendirme modülü, ekonomik çıktı değerlendirme modülü ve ekonomik sonuç değerlendirme modülüdür. Önerilen modelin kullanılabilirliğini kanıtlamak için deneysel bir vaka çalışması yapılmıştır. Uzman incelemeleri, Türkiye'nin en itibarlı enstitülerinden, üniversitelerinden, araştırma merkezlerinden ve fon kurumlarında çalışan 35 nitelikli araştırmacıları, proje yöneticileri, akademik personel ve program uzmanları tarafından yapılmıştır. Analitik hiyerarşi süreci (AHP) ve TOPSIS yöntemleri, 9 teknolojik göstergeye göre nitel teknoloji olgunluk düzeyini analiz etmek için kullanılmıştır. Programın ekonomik çıktılarının gerçekleşen ekonomik geri kazanım değerleri ve beklenen ekonomik geri kazanım değerleri hesaplanmıştır. Sonuçlar, bir teknoloji geliştirme programının nitelikli araştırmacı istihdamı, ulusal tasarım yeterliliği ve teknolojik prototiplerin kullanıma alınması göstergelerine öncelik vermesi gerektiğini göstermektedir. Ulaşılan nitel teknoloji olgunluk seviyesi sürdürülebilirliğinin nasıl sağlanabileceğinin anlaşılması amacıyla hesaplanmıştır. Ayrıca yetersiz kalınan göstergeler de görülebilmektedir. Bununla birlikte, hesap verilebilirlik kapsamında bir ağ etki şeması ve ekonomik geri kazanım oranları hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Economic and social development of a country is directly related with the sustainable technology development capabilities and innovation capabilities of its own. Technology development activities are assumed to be the most challenging process of the R&D ecosystem. Mostly the public sector funds the technology development programs because of the required huge resources, difficulty in coordination of multiple partners and risky management stages. This dissertion aims to submit an impact assessment model for especially public funded technology development programs for sustainability, accountability and effective management purposes. Proposed model consists of three sub modules which are technology asessment module, economic output assessment module and economic outcome assessment module. An experimental case study has been conducted to prove the usefulness of the proposed model. Case study assessments are done with 35 qualified personnel who are researchers, project managers, academic staff and program experts from Turkey's the most prestigious institutes, universities, research centers and funding corporations. Analytical hierarchy process (AHP) and TOPSIS methods are used to analyze the qualitative technology maturity level with respect to 9 technological indicators. Expert assessments are done to measure the economic outputs return value by means of 8 economic output indicators. The results show that any technology development program must give priority for qualitative researcher employment, national design competence and activation of technological prototype outputs respectively. The achieved qualitative technology maturity level is calculated for sustainability purposes, the insufficient maturity areas and a network impact schema are displayed and an economic return rate is calculated for accountability purposes.