Vitamin D eksikliği olan çocuklarda kolekalsiferol tedavisinin serum FGF-23, D vitamini bağlayıcı globulin ve α-klotho düzeylerine etkisi
Effect of cholecalciferol treatment on serum FGF-23, vitamin d-binding globulin and α-klotho levels in children with vitamin D deficiency
- Tez No: 628167
- Danışmanlar: PROF. DR. ZERRİN ORBAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
tedavisinin serum FGF-23, D vitamini bağlayıcı globulin ve α-klotho düzeylerine etkisi Giriş ve amaç: Vitamin D kalsiyum-fosfor metabolizmasının düzenlenmesi ve kemik mineralizasyonunda önemli görevleri olan yağda eriyen bir vitamindir. Eksikliğinde osteomalazi ve rikets oluşmasının yanısıra kronik hastalık ile de ilişkili olduğu, bazı kanserlerde etiyolojik rol oynadığını gösterilmiştir. FGF-23 böbreklerde Fosfor atılımını inhibe ederek etkisini gösteren bir hormondur ve FGF23 tarafından fosfat homeostazının sistemik olarak düzenlenmesi, membran proteini Klotho'nun aktivitesine bağlıdır. DVBP D vitaminine bağlayarak yarılanma ömrünü uzatan ve biyoaktif serbest vitamin hipotezine göre aktif vitamin düzeyine etki eder. Bu çalışmada vitamin D yetersizliği ve eksikliğinde 1,25(OH) Vitamin D, Vitamin D Bağlayıcı Protein, FGF-23 ve -Klotho düzeylerinin ve Kolekalsiferol tedavisiyle bu parametrelerin nasıl değiştiğinin araştırılması ve Vitamin D metabolizmasına ışık tutulması amaçlandı. Yöntem: Çalışma kapsamına Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi genel pediatri kliniğine başvuran riketsli olgular alındı. Başvuru ve tedavi sonrası alınan kan örneklerinde D vitamini, parathormon (PTH), kalsiyum (Ca), fosfor (P), magnezyum (Mg), alkalenfosfataz (ALP), Fibroblast Büyüme Faktörü 23 (FGF-23), α Klotho, D vitamin bağlayıcı protein (DVBP) düzeylerine bakıldı. Eş zamanlı sosyodemografik veriler, D vitamini alma öyküsü ve D vitamini düzeylerine göre gruplar oluşturuldu. Başlangıç verileri ile tedavi sonrası verileri karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmamıza 2 yaş altı 16 bebek alındı. Yaş ortalaması 8,57 ±6,16 ay idi. Çalışmamızdaki hastalarımızın % 68,8'i (11) düzenli D vitamini takviyesi almazken %31,3'ü (5) D vitamini almaktaydı. Hastalarımızın 2 tanesi %13) ise hipokalsemik nöbet geçirme şikâyetiyle polikliniğimize başvurmuştu. Vakalarımız başvuru Ca değerlerine göre Ca
Özet (Çeviri)
Effect of cholecalciferol treatment on serum FGF-23, vitamin D-binding globulin and α-klotho levels in children with vitamin D deficiency Introduction and Aim: Vitamin D is a fat-soluble vitamin with important functions in the regulation of calcium-phosphorus metabolism and bone mineralization. In its deficiency, it has been shown that it is associated with chronic disease as well as osteomalacia and rickets, and plays an etiological role in some cancers. FGF-23 is a hormone that works by inhibiting Phosphorus reabsorption in kidneys, and systematic regulation of phosphate homeostasis by FGF23 depends on the activity of the membrane protein Klotho. It affects the active vitamin level according to the bioactive free vitamin hypothesis, which binds DVBP to vitamin D and prolongs its half-life. In this study, it was aimed to investigate 1.25 (OH) Vitamin D, Vitamin D Binding Protein, FGF-23 and -Klotho levels and how these parameters changed with the treatment of cholecalciferol and to shed light on Vitamin D metabolism in vitamin D deficiency and deficiency. Method: Patients with rickets who applied to the general pediatrics clinic of Atatürk University Faculty of Medicine were included in the study. Vitamin D, parathormone (PTH), calcium (Ca), phosphorus (P), magnesium (Mg), alkalenphosphatase (ALP), Fibroblast Growth Factor 23 (FGF-23), α Klotho, vitamin D in blood samples taken at application and after treatment binding protein (DVBP) levels were examined. Groups were formed according to simultaneous socio-demographic data, history of taking vitamin D and vitamin D levels. Initial data and post-treatment data were compared. Results: 16 children under the age of 2 were included in the study. The average age was 8.57 ± 6.16 months. While 68.8% (11) of our patients in our study did not take regular vitamin D supplements, 31.3% (5) were taking vitamin D supplements. Two of our patients (13%) applied to our outpatient clinic with the complaint of hypocalcemic seizures. Our cases were divided into two groups as Ca