Çokkültürlü toplumlarda mekân, kimlik ve aidiyet dinamikleri: Niğde örneği
Dynamics of space, identity and belonging in multicultural societies: A case study of Niğde
  1. Tez No: 628170
  2. Yazar: DERYA AĞBABA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURETTİN ÖZGEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 313
Özet
Niğde, hem şehir merkezinde hem de belli köylerde mübadil ve yerli kültürün bir arada yaşadığı çokkültürlü toplumsal yapıya sahip yerlerdendir. Kültürel farklılığın, ikamet edilen yere göre yer algısı ve çokkültürlülük tutumları üzerinde nasıl bir etkiye sahip olduğunu anlamaya çalışmak, bu tezin odak noktasıdır. Bu amaca uygun olarak şehir merkezinde; mübadil ve yerli, Kırkpınar Köyü'nde; yerli, Yeşilburç Köyü'nde; mübadil ve Taşlıca Köyü'nde; hem yerli hem de mübadil topluluğun birlikte yaşadığı beş örneklem grubunda 559 katılımcı yer almıştır. Mekân, yer, kimlik, aidiyet ve çokkültürlülük kavramları birbirleri ile ilişkili, hatta iç içe geçmiş yapılarından dolayı birkaç temelde ve bir bütünlük içinde ele alınarak bu çalışmadaki kuramsal temeli oluşturmuştur. Yer ve çokkültürlülüğü ayrı ayrı odak noktasına alan pek çok çalışma bulunmasına rağmen bu iki kavramın birbiri ile ilişkisi ilk kez değerlendirilmektedir. Bu çalışma nicel araştırma yöntemi kapsamında ele alınmıştır. Araştırmada Yer Kimliği ve Çokkültürlülük Tutumu ölçekleri kullanılmış ve bu iki ölçek demografik değişkenler bağlamında SPSS programı ile analiz edilmiştir. Ayrıca yer kimliği ve çokkültürlülük tutumu arasındaki ilişki de örneklem grupları bağlamında analiz edilmiştir. Bunlara ek olarak yer duygusu, yer bağlılığı, aidiyet, kimlik ve kültürü içine alan araştırma soruları ile tamamlayıcı sonuçlar elde edilmiştir. Çalışmanın bulguları, farklılıklar ve ilişkiselliklerle açıklanmıştır. Bu çalışma ile; yer bağlılığında köyde yaşayanların“köy”, şehirde yaşayanların“ev”ile daha yoğun bağ kurdukları, bireyin doğup büyüdüğü yere daha fazla duygusal yakınlık hissettiği, yer kimliği ve çokkültürlülük tutumlarında kimlik ile birlikte demografik değişkenlerin çok etkili olduğu belirlenmiştir. Ayrıca yer kimliği ve çokkültürlülük tutumu arasında (biri arttıkça diğerinin azaldığı) negatif yönlü ilişki ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Niğde is a place that shows a multicultural society structure due to the migrations. Since Niğde is one of the places that host this migration, the coexistence of indigenous culture and immigrant's culture is evident both in the city center and in certain villages. The focal point of this thesis is trying to understand how cultural difference has an impact on place perception and multicultural attitudes according to the place of residence (The Niğde urban area and certain villages in Niğde City). For this purpose, native and immigrants in the city center; local people in the Kırkpınar Village (there are no Exchanged Balkan migrants there); Balkan migrants in Yeşilburç Village (village originally all Exchanged Balkan migrants); Exchanged Balkan migrants and local people inTaşlıca Village were investigated. Total number of 559 participants in the five sample groups in the study. The concepts of space, place, identity, belonging and multiculturalism have been examined on a number of basis as a whole due to their interrelated and even intertwined structures and has formed the theoretical basis of this study. Although there are many studies focusing on the place and multiculturalism separately, the relationship between these two concepts is evaluated for the first time in this study. It is believed that this will contribute to fill the gap in the literature. This study is designed within the scope of quantitative research method. In the research, the Place Identity and Multicultural Attitude Scales were used and these two scales were analyzed in the context of demographic variables within the SPSS program. In addition, the relationship between place identity and multicultural attitude was analyzed in the context of sample groups. In addition, complementary results were obtained with research questions involving sense of place, loyalty, belonging, identity and culture. The findings of the study are explained by revealing the differences between sample groups and relationships between concepts. In this work; it was learned that the people living in the village had more intense connection with the“village”, the people living in the city with“home”the individual had more emotional affinity for the place where he was born, and the socio-demographic and economic variables together with culture were very effective in the attitudes of place identity and multiculturalism. In addition, the negative relationship between sense of place and multiculturalism attitude (while one decreases, the other one increases, has been the most important result of the study.