Çokkültürlü toplumlarda politik kimliğin inşası üzerine bir analiz: Samandağ örneği
An analysis on the construction of political identity in multicultural societies: The case of Samandağ
  1. Tez No: 768127
  2. Yazar: MÜSLÜM REYHANOĞULLARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN ÖZGEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beşeri ve İktisadi Coğrafya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 341
Özet
Çokkültürlü toplumlar içlerinde birden fazla dinamiği barındırmaktadır. Sosyokültürel, ekonomik, güvenlik ve politik unsurlar bunların en başında gelmektedir. Söz konusu bu bileşenlerin yanında etnik ve mezhebe dayalı üretimler, bir toplumun politik yapısının şekillenmesinde önem arz etmektedir. Dolayısıyla bu çalışma çokkültürlü bir toplum yapısına sahip olan Samandağ halkının politik kimliğinin inşasında rol oynayan temel bileşenlerini ele almayı ve bu temel bileşenlerin siyasal bağlamla nasıl bir etkileşime sahip olduğunu analiz etmeyi amaçlamaktadır. Etnik, dinsel ve sosyokültürel farklılıklara sahip olan beş farklı mahallede (Cumhuriyet Mahallesi, Vakıfköy Mahallesi, Cemal Gürsel Mahallesi, Hıdırbey Mahallesi, Kapısuyu Mahallesi) 55 katılımcı ile yarı yapılandırılmış görüşme formu ile derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Çalışmada modern kimliğin inşasında Charles Taylor ve Michel Foucault'un yaklaşımlarından yararlanılmıştır. Bu iki yaklaşımın yanında politik kimlik oluşum sürecini ele alan Gentry'nin Politik Kimlik Geliştirme Modeli ile Milenda Sue Jackson'un Politik Kimlik Etki Modeli ele alınmıştır. Samandağ toplumunun sahip olduğu etnik ve mezhepsel farklıkların, siyasal hayatı önemli oranda etkilediği tespit edilmiştir. Kültürün, etnisitenin ve iktidarın, politik kimliğin gelişim sürecinde etkili birer unsur olduğu gözlemlenmiştir. Bu bağlamda her bir faktörün mekânsal ölçekteki önemi farklılık göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Multicultural societies contain more than one dynamic. Sociocultural, economic, security and political factors are at the top of these. In addition to these components, ethnic and sectarian productions are important in shaping the political structure of a society. Therefore, this study aims to address the basic components that play a role in the construction of the political identity of the Samandağ people, who have a multicultural society structure, and to analyze how these basic components interact with the political context. In-depth interviews were conducted with 55 participants using a semi-structured interview form in five different neighborhoods with ethnic, religious and sociocultural differences (Cumhuriyet Mahallesi, Vakıfköy Mahallesi, Cemal Gürsel Mahallesi, Hıdırbey Mahallesi, Kapısuyu Mahallesi). In the study, the approaches of Charles Taylor and Michel Foucault were used in the construction of modern identity. In addition to these two approaches, Gentry's Political Identity Development Model, which deals with the process of political identity formation, and Milenda Sue Jackson's Political Identity Impact Model are discussed. It has been determined that the ethnic and sectarian differences of the Samandağ community have a significant impact on the political life. It has been observed that culture, ethnicity and power are effective elements in the development process of political identity. In this context, the importance of each factor at the spatial scale differed.