A journey into the depths: The new mestiza consciousness in the life writings of Cherríe Moraga and Gloria Anzaldúa
Derinliğe yolculuk: Cherríe Moraga ve Gloria Anzaldua'nın yaşam yazınlarında yeni mestiza bilinci
  1. Tez No: 339102
  2. Yazar: GİZEM AKÇİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BILGE MUTLUAY ÇETİNTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Meksika kökenli Amerikalı kadın yazarlar Cherríe Moraga ve Gloria Anzaldúanın yaşam yazını türündeki eserleri, Loving in the War Years ve Borderlands/La Frontera üçüncü dalga feminist akımın ilkelerini kişisel deneyimlerden yola çıkarak dile getirir. Her iki yazar da, İngilizce ve İspanyolcayı birlikte kullanarak; anı, kısa öykü, şiir ve deneme türlerinin derlenmesinden oluşturdukları sentezle iç dünyalarını, belleklerinde iz bırakan deneyimlerini ve politik görüşlerini okuyucuya aktarır. Farklı dillerin, düzyazının ve şiirsel anlatımın iç içe geçmiş bu uyumlu birlikteliği; Anzaldúanın yeni mestiza bilinci olarak nitelendirdiği, kalıplaşmış düşünceleri, ayrıştırıcı toplumsal sınıflamaları/sınırları reddeden, çok kültürlü, yapıcı ve esnek bir bakış açısının yansımasıdır. Bu bilinç, farklı kültürlerin ve toplumların buluştuğu sınırlarda yaşayanların kimlik karmaşasının sonucudur; çünkü sınır kavramı yalnızca coğrafi bir mekânı Amerika ile Meksika arasındaki sınırı değil, aynı zamanda kültürel, dilsel, psikolojik ve ruhsal her türlü değişkeni ve sadece bir yere ait olamamaktan kaynaklanan belirsizlik duygusunu kapsar. Sınırlarda yaşam zor, riskli ve çelişkilerle doludur. Kişi bu kültürel ikilemden çelişkileri ve önyargıları aşan bir düşünüş biçimini, mestiza bilincini geliştirerek çıkabilir. Bu düşünce biçimi üçüncü dalga feminist akımın bir parçası olan Chicana feminizmi ile yakından ilgilidir. Chicana feminizmi toplumsal sınırların kesiştiği noktalarda baskıların çokluğuna vurgu yapar. Birey bu baskıları öncelikle bedeniyle hisseder. Kültürel ve içsel çatışmalar, dışlanmışlık hissi parçalanmış beden ve bölünmüş benlik algısına yol açar. Moraga ve Anzaldúa yaşadıkları kişisel dönüşümü bir bütünlük ve kimlik arayışı, parçalarını yeniden birleştirme süreci olarak dile getirirler. Böylece, katı çizgilerle belirlenmiş sınırların ötesine geçilir. Zıtlıkların ve baskıların bireyin yaşamında oluşturduğu çatlak ya da Anzaldúanın deyimiyle sınırda yaşamanın oluşturduğu yara iyileşme sürecine girer.
Özet (Çeviri)
Chicana authors Cherríe Moragas and Gloria Anzaldúas works entitled Loving in the War Years and Borderlands/La Frontera can be studied under the umbrella term ?life writing,? since both works articulate third-wave feminist concerns as they draw on personal experiences. Both writers convey their inner struggles, memories and political views through a combination of English and Spanish, memoir, short story, poetry and essays. The harmonious unity of different languages, prose and poetic narratives is a reflection of a multicultural, flexible and creative perspective Anzaldúa calls a ?new mestiza consciousness, which rejects the conventional discriminatory social classifications. The new mestiza consciousness is the outcome of the identity conflict of those living in the borderlands, in the places where diverse cultures and societies merge. ?The border? not only refers to a geographical area the border between the United States and Mexico?but also comprises all kinds of cultural, linguistic, psychological and mental variables as well as a feeling of ambiguity. Life in the borderlands is difficult, risky and full of contradictions. The inhabitants of such spaces overcome the cultural dilemma, the condition of being in-between by developing such a consciousness that transcends the dualistic thought. Related to Chicana feminism, which is a part of the larger movement of third-wave-feminism, the mestiza viewpoint emphasizes the multiplicity of oppressions experienced at the intersections of social borders. The Chicana feels these pressures initially through her body. Cultural and internal conflicts and the feeling of alienation lead to a perception of a fragmented body, a split self. Moraga and Anzaldúa describe their self-transformation as a process of searching for an identity, for wholeness and uniting the fragments. Hence, they transcend designated borders and take the initial step toward healing the crack or what Anzaldúa calls the wound caused by the borderland.