Makine öğrenmesi ve istatiksel yöntemlerle borç tahsilat skorlama
Machine learning and statistical methods debt collection scoring
  1. Tez No: 628204
  2. Yazar: EDA EŞMEKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENES ERYARSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Şehir Üniversitesi
  10. Enstitü: İşletme Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Analitiği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Varlık firmaları, genellikle müşterilerin hesap bilgilerini güncellemek ve ödeme yapmalarını sağlamak için çok fazla arama trafiğine sahiptir. Bu aramaların belirli bir yüzdesi gelir sağlama potansiyeline sahip olsa da, çoğu tahsil edilemez. Yapay zeka, bu gibi durumlarda gelir getirme olasılığı yüksek olan çağrılara odaklanmasına yardımcı olmak için kullanılır. Bu çalışmanın amacı benzer durumlarda tahsilat sürecinde müşteri verilerine ve davranışlarına bağlı olarak borç ödeme potansiyelleri yüksek olan müşterileri skorlama ve indeksleme yapılmasıdır. Bu çalışmaya yönelik hastane hizmeti almış borçluların verisi alınmıştır. Bu veriler, çok sayıda hastaneden özel olarak toplanmış ve tahsilatı ile uğraşan ACI firmasının müşteri veri tabanından alınmıştır. Birden fazla makine öğrenmesi tekniği kullanılarak sonuçlar yorumlanıp karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Collection agencies often place a signifcant effort in order to keep customers' account information up-to-date and collect payments. While a some of the effort-spent generate revenue, most don't. Collection agencies may use machine learning to identify calls that are likely to generate income. The aim of this study is to identify customers with high debt payment potentials by scoring and indexing based on their debt data and their past behaviors in the collection processes. We use debt collection data from health service providers from a private collection agency. We compare multiple machine learning techniques and interprete the results