İcra hukukunda borcun taksitle ödenmesi
Payment of debt in installments in executive law
- Tez No: 628224
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLÜFER BORAN GÜNEYSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
İcra hukukunda borcun taksitle ödenmesi, hukukumuzda çokça irdelenmiş bir kavram değildir. İcra ve İflâs Kanunu'nun belirli maddelerinde (m.78/2, 111, 340) geçen taksitle ödemenin amacı, kaynağı, kapsamı, şartları, hüküm ve sonuçları bakımından bir inceleme yapmak önem arz etmektedir. İcra hukuku bakımından taksitle ödemeyi hacizden önce ve sonra olmak üzere ikiye ayırmak mümkündür. Hacizden önce yapılan taksitle ödeme yalnızca sözleşme vasıtasıyla yapılabilir. Hacizden sonra yapılan taksitle ödeme ise, tek taraflı taahhüt ya da sözleşme şeklinde yapılabilir. Taksitle ödeme sözleşmesi, tarafların karşılıklı ve birbirlerine uygun irade beyanlarıyla kurulur. İcra ve İflâs Kanunu sözleşme vasıtasıyla yapılan taksitle ödemenin şartlarını taraflara tanınan tasarruf yetkisi gereğince açıkça düzenlememiştir. Tek taraflı taksitle ödeme taahhüdünün şartları ise sıkı bir düzenlemeye tabi tutulmuştur. Taksitle ödemeyle takip olduğu yerde durur, alacaklı takibe devam edilmesini isteyemez. Taksitle ödemeyi ihlal halinde ise takip kaldığı yerden devam eder, alacaklının şikâyetiyle borçluya tazyik hapsi uygulanır.
Özet (Çeviri)
In debt enforcement, the payment of debt in installments is not a well-scrutinized concept in our law. It is important to conduct an investigation in terms of the purpose, source, scope, conditions, terms and results of the payment in installments specified in certain articles of the Execution and Bankruptcy Law (m.78 / 2, 111, 340). In terms of enforcement law, it is possible to divide the payment in installments into two, before and after lien. Payment in installments made before the foreclosure can only be done by contract. Payment in installments made after foreclosure can be made in the form of unilateral commitment or contract. The installment payment contract is established with mutual declarations of will of the parties. The Enforcement and Bankruptcy Law did not explicitly regulate the terms of payment in installments by contract, in accordance with the power of disposition granted to the parties. The terms of the commitment to pay in one-sided installments are strictly regulated. With installment payment, it stops where it is tracked, and the creditor cannot ask for continued follow-up. In case of a violation of the payment by installments, the follow-up continues from where it left off, and a compensatory imprisonment is applied to the debtor upon the complaint of the creditor.