Din eğitiminde din ve vicdan özgürlüğü eğitimi
Religious and vicdan freedom education in religious education
- Tez No: 628234
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bayburt Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
İnsan; Allah tarafından yaratılış olarak birçok farklı şekilde bezenmiş, kendisine akıl ve cüz-i irade ile birlikte özgür hareket etme ve sorumluluk bilinci de verilmiştir. Bu çalışmada güncel bir konu olarak değerini yitirmeyen din ve vicdan özgürlüğü; birey-devlet ilişkisinden farklı bir bakış açısıyla değerlendirilerek, din eğitiminde din ve vicdan özgürlüğü birey-birey ve birey-toplum açısından ele alınmıştır. Din eğitiminde din ve vicdan özgürlüğü; son yıllarda artan terör, insanların birbirine karşı olan tahammülsüzlüğü, şiddet, ötekileştirme ve iletişimsizlik gibi sorunların çözümüne ve dünyanın daha yaşanabilir bir yer olmasına katkı sunabilir. Araştırma 4 bölümden oluşmaktadır: Birinci bölümde, araştırmanın problemi, amacı, yöntemi ve sınırlılıklarına yer verilmiştir. Din ve vicdan özgürlüğü ile ilgili temel kavramlara da birinci bölümde değinilmiştir. İkinci bölümde din eğitiminde din ve vicdan özgürlüğünün arka planı olarak temel haklara ve bu özgürlüğün sınırlarına yer verilmiştir. Üçüncü bölümde din eğitiminde din ve vicdan özgürlüğü eğitimi, bu eğitimin gerekliliği, kapsamı ve önündeki engeller ele alınmıştır. Dördüncü bölümde ise din ve vicdan özgürlüğü eğitiminde mevcut durum olarak; DKAB öğretim programları, seçmeli din dersleri ve konu ile ilgili diğer disiplinlerin programları incelenmiş, ayrıca din eğitiminde din ve vicdan özgürlüğü konusunun DKAB öğretmenlerince değerlendirilmesine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Man has been adorned by God in many different ways as creation, and he has been charged with free movement and responsibility, along with reason and weak will. In this study, the freedom of religion and conscience, which has not lost its value as a current subject, has been evaluated with a different perspective than the relationship between individual and state, and the freedom of religion and conscience in religious education has been addressed in terms of individual-individual and individual-society. In religious education, the freedom of religion and conscience can contribute to the solution of problems such as terrorism, people's intolerance towards each other, violence, marginalization and lack of communication and making the world a more livable place. The research consists of 4 parts: In the first part, the problem, purpose, method and limitations of the research are included. Basic concepts of freedom of religion and conscience are also mentioned in the first chapter. In the second part, basic rights and the limits of this freedom are given as the background of freedom of religion and conscience in religious education. In the third chapter, religious and conscience freedom education, the necessity, scope and obstacles of this education are discussed. In the fourth part, as the current situation in freedom of religion and conscience education; The programs of the DKAB education programs, elective religion courses and other disciplines related to the subject were examined, and the evaluation of the issue of freedom of religion and conscience by religious teachers in religious education was included.