Romatizmal mitral kapaklarda 2d tee vena kontrakta alanı ile 3d tee planimetrik mitral kapak alanı karşılaştırılması
Comparison of 2d vena contracta area with 3d planimetric mitral valve area in rheumatoid mitral valve disease
  1. Tez No: 628238
  2. Yazar: GÜLAY GÖK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EREN, PROF. NURTEN SAYAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Giriş Romatoid kapak hastalığı gelişmekte olan ülkelerin genel bir sağlık sorunudur ve esas olarak 40 yaşından sonra etkilenir. Doğru mitral kapak alanının (MVA) değerlendirilmesi romatoid kapak hastalığının tedavisi için önemlidir. Ancak, üç boyutlu (3D) ve iki boyutlu (2D) yöntemler arasında çelişkiler vardır. 3D ekokardiyografi ile yapılan bir ölçüm, MVA'yı ölçmek için daha doğru bir yöntemdir. Bununla birlikte, 3D ekokardiyografisi olmayan merkezlerde, MVA'nın doğru ölçümünde bazı zorluklar vardır. Bu çalışmanın amacı, 3D planimetriyi karşılaştırarak romatoid mitral darlığının (RMS) şiddetini tahmin etmede 2D transözofageal ekokardiyografi (TEE) mitral kapak vena kontrakta alanının (VCA) değerini değerlendirmektir. Malzeme ve yöntem Yarı zamanlı, ortalama transmisyon gradyanı ve planimetri yöntemleri kullanılarak hafif / orta / şiddetli RMS tanısı alan toplam 24 hasta (10 kadın ve 14 erkek) çalışmaya dahil edildi. 3D görüntüler 3D zoom ve tam ses kullanılarak elde edildi. 2D TEE VCA, renk Doppler ile 140 ° ve 60 ° 'lik bir açıda, renkli Doppler ile ölçüldü ve VCA, matematiksel formül kullanılarak elipsoid bir alanla ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Introduction Rheumatoid valve disease is a general health problem of developing countries, and it mainly affects after the age of 40. Assessment of the correct mitral valve area (MVA) is important for the treatment of rheumatoid valve disease. However, there are contradictions between the three-dimensional (3D) and two-dimensional (2D) methods. A measurement with 3D echocardiography is a more accurate method to measure the MVA. However, in centers without 3D echocardiography, there are some difficulties in the accurate measurement of the MVA. The aim of this study was to assess the value of 2D transesophageal echocardiography (TEE) mitral valve vena contracta area (VCA) in predicting the severity of rheumatoid mitral stenosis (RMS) by comparing 3D planimetry. Material and method A total of 24 patients (10 females and 14 males) who were diagnosed with mild/moderate/severe RMS with using pressure half time, mean transmitral gradient, and planimetry methods were included in this study. 3D images were acquired using the 3D zoom and full volume. 2D TEE VCA was measured at an angle of 140° and 60°, which was perpendicular to the former, with color Doppler and the VCA was measured with an ellipsoid area using mathematical formula. Results There was statistically significant relationship between the measurements of 2D VCA and 3D zoom mode MVA planimetry and MVA full measurements (MVA full volume) (p < 0.01). Conclusion Calculation of the valvular area after measuring the mitral valve VCA with 2D TEE is a reliable method that is usable in centers without 3D echocardiography