Yerel kaynaklardan elde edilen funguslardan gümüş nanopartikül tespiti
Detection of silver nanoparticles from fungi obtained from local sources
- Tez No: 628239
- Danışmanlar: PROF. DR. SAFİYE ELİF KORCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Gümüş, eski zamanlardan beri dezenfektan ve yara iyileştirici özellikleri nedeniyle bilim adamları arasında büyük ilgi görmüştür. Gümüş nanoparçacıkların (AgNP'ler) iyi iletkenlik, kimyasal stabilite, katalitik ve anti-bakteriyel aktivitelerinin yanı sıra kanser hücreleri üzerinde de sitotoksik etki sergiledikleri gösterilmiştir. Son yıllarda, biyolojik canlılar tarafından nanoparçacık sentezi yöntemi diğer çeşitli fiziksel ve kimyasal yöntemlere göre ilgi kazanmaktadır. Bitkilerin, bakterilerin, fungusların, ve mayanın kullanıldığı gümüş nanopartiküllerin biyosenteziyle, gümüş iyonlarını hem hücre dışı hem de hücre içi olarak gümüş nanopartiküllere dönüştürüldüğü bilinmektedir. Ayrıca, fungusların yüksek miktarlarda biyoaktif madde salgıladıkları bilinmektedir, bu da onları büyük ölçekli üretim için çok uygun hale getirir. Funguslar aracılığıyla AgNP sentezi intrasellüler ve ekstrasellüler olmak üzere iki şekilde olabilir. Bu çalışmada Uşak bölgesinden izole edilen funguslardan AgNP sentezi ve karakterizasyonu yapılması amaçlanmıştır. İzole edilen fungusların klasik ve moleküler identifikasyon ile türleri M. plumbeus, T. atroviride, P. toxicarium, P. glabrum, P. janthinellum, N. clavispora, T. longibrachiatum, F. solani ve P. chrysogenum olarak belirlenmiştir. Sentezlenen AgNP'lerinin Uv spektrofotometrik ölçümleri 392-438 nm aralığında spektrumlar vermiştir. FTIR analizleri amid I, amid II bantlarının varlığını gösterirken, TEM analizi ile AgNP'lerinin küresel olduğu gözlemlenmiştir. Zeta potansiyel ölçümleri nanopartiküllerin sabitliğini göstermiştir ve EDX analizi de elementel gümüşün varlığını doğrulamıştır. Optimizasyon çalışmaları ile AgNP sentezi için optimum koşullar belirlenmiştir. Sentezlenen AgNP'lerinin antimikrobiyal aktivite çalışmaları sonucunda S. aureus ve B. subtilis'e karşı antimikrobiyal etki gösterdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Silver has attracted great interest among scientists since ancient times due to its disinfectant and wound-healing properties. Silver nanoparticles (AgNPs) have been shown to exhibit good conductivity, chemical stability, catalytic and anti-bacterial activities, as well as a cytotoxic effect on cancer cells. In recent years, the green approach of nanoparticle synthesis by biological organisms has gained interest compared to various other physical and chemical methods. Silver nanoparticles using plants, bacteria, fungi and yeast are known to reduce biosynthesis, silver ions both as extracellular and intracellular as silver nanoparticles. In addition, fungi are known to secrete large amounts of bioactive substances, making them very suitable for large-scale production. AgNP synthesis through fungi can be in two forms, intracellular and extracellular. In this study, it is aimed to synthesize and characterize AgNP from fungi isolated from Uşak region. Species of isolated fungi by classical and molecular identification were determined as M. plumbeus, T. atroviride, P. toxicarium, P. glabrum, P. janthinellum, N. clavispora, T. longibrachiatum, F. solani and P. chrysogenum. Uv spectrophotometric measurements of synthesized AgNPs gave spectra in the range of 392-438 nm. While FTIR analysis showed the presence of amide I and amide II bands, it was observed that TEM analysis of AgNPs was spherical. Zeta potential measurements showed the stability of nanoparticles and EDX analysis confirmed the presence of elemental silver. Optimum conditions for AgNP synthesis were determined by optimization studies. As a result of the antimicrobial activity studies of the synthesized AgNPs, it was determined that it shows antimicrobial effects against S. aureus and B. subtilis.