İmar barışının kente etkilerinin incelenmesi: Uşak ili örneği
Analysis of the impact of zoning peace on city: The example of Uşak province
- Tez No: 628313
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH TAKTAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Dönüşüm Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Türkiye‟de 1950‟li yılların baĢında tarımda makinalaĢma ve sanayileĢmenin oluĢturduğu etkiyle kırsaldan kente göç hız kazanmıĢtır. Kentlerde görülen kültürel, sosyal, toplumsal, ekonomik ve çevresel nitelikli sorunların en baĢında konut ihtiyacı gelmektedir. Ġnsanlar konut ihtiyaçlarını, plana aykırı, plansız ya da gayri resmî yapılar yaparak gidermeye çalıĢmıĢ ve bunun sonucunda hisseli parselleĢme, gecekondulaĢma, imar mevzuatına aykırı yapılar ve mülkiyet sorunları baĢ göstermiĢ, düzensiz ve sağlıksız kentsel bölgeler oluĢmuĢtur. Bu çalıĢmada; yukarıda bahsi geçen sorunların çözümüne yönelik çıkarılan, günümüzde „„Ġmar BarıĢı Yasası‟‟ olarak adlandırılan,“18.05.2018 tarihinde 30425 sayılı Resmî Gazete ile yürürlüğe giren, 7143 sayılı, Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda DeğiĢiklik Yapılmasına ĠliĢkin Kanunda yer alan 16. Madde‟‟ hakkında neden-sonuç iliĢkilerine dayandırılarak araĢtırmalar yapılıp, bu araĢtırmalar CBS destekli analizler desteklenerek çözüm önerileri sunulmaya çalıĢılmıĢtır. ÇalıĢmada verilere ulaĢmada yaĢanan zorluluklar ve çalıĢma içerisinde de bahsedilmiĢ olan veri kalitesinin düĢük olması gibi durumlar istenilen detaylı analizlerin yapılmasına engel teĢkil etmiĢtir. Türkiye‟de yaklaĢık 13 milyon kiĢiyi yakından ilgilendiren ”Ġmar BarıĢı" uygulamasına yapılan rekor baĢvuru; daha önceden çıkarılan onlarca imar affı niteliğindeki diğer düzenlemelerin sorunları daha da içinden çıkılmaz hale getirdiği ve amacına ulaĢmadığını bir kez daha gözler önüne sermiĢtir.
Özet (Çeviri)
Immigration from villages to cities accelerated because of the effects of mechanization and industrialization of agriculture which existed of the beginning of the 1950s in Turkey. The biggest problem relevant with cultural, social, communal, economic and environmental troubles which occurs in cities is the need of new houses. People tried to solve this problem by building new housing which are built unplanned or against the plan or unofficially and as a result of this; share parceling, squatting, buildings that are contrary to zoning peace and property issues occurs and irregular and unhealthy buildings has been came off. In this study, The Law No. 7143 on the Restructuring of Taxes and Some Other Claims and Amendments to Some Laws, which was enacted with the Official Gazette, it‟s number 30425 and was published on 18.05.2018, based on the cause-effect relations about the Article 16 '' area, researches were carried out and solutions were tried to be offered by supporting GIS-supported analyzes. There were some difficulties about reaching the data and the lack of the quality of the data which were mentioned before and these problems prevent the study while making the detailed analyses. Circumstances like difficulties on accessing the data in study and lower data quality prevent doing detailed analysis. Record application to implementation zoning peace which is closely related about 13 million people in Turkey; other regulations similar with tens of previously issued zoning amnesty make the problems more inextricable and display falling short of the goal once again.