On the nature of the semantics-pragmatics distinction
Anlambilim-edimbilim ayrımının doğası üzerine
  1. Tez No: 628322
  2. Yazar: MUSTAFA POLAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİYE KARANFİL SOYHUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Dilbilim ve felsefede; sözdizim, anlambilim ve edimbilim genellikle bir dilin anlam, iletişim, dil kavrayışı ve bilişsellik gibi bir teorik önemi (explanandum) ile ilgili olarak bu dilin farklı ama tamamlayıcı yönlerini (explanans) karakterize etmek için kullanılır. Son yıllarda, anlambilim ve edimbilim arasındaki ayrımın ilkeli, yani belirleyici, bir şekilde nasıl çizileceği sorusu; dil felsefesinde ve dilbilim felsefesinde en dikkat çekici ama eşit derecede en tartışmalı sorulardan biri haline gelmiştir. Bu çalışma, anlambilim-edimbilim ayrımını daha iyi kavrayabilmemiz için gerekli metodolojik sınırların ana hatlarını çizmek amacını güderek bu ayrımı ilkeli bir şekilde çizme çabalarının kapsamını ve doğasını sorgulamaktadır. Bu bağlamda; bu çalışma, temel olarak anlambilim ve edimbilim kategorilerinin, arkalarında yatan daha temel teorileri ve bunlara ait tartışmaları önemsiz bir şekilde (trivially) kısaltan koşullu (stipulative) kategoriler olduğunu iddia etmekteyken ayrımın kuramsal önemini deflasyona uğratan bir görüşü savunmaktadır. Bu doğrultuda; çalışma, ayrıma dair birinci dereceden, yani nesne düzeyindeki, yorumların dayandığı bazı ilksel varsayımları (türevsellik, bütünlük, özerklik, keskinlik ve gidimlilik) ve varsayım şemasını (Dilsel Yön Ayrım Varsayımı) eleştirel bir şekilde tahlil edecek ve literatürdeki farklı anlambilim-edimbilim ayrımları ile örneklendirecektir. Sonuç olarak ise çalışma anlambilim-edimbilim ayrımının bir dil teorisindeki açıklayıcı önemini boşaltırken bu ayrımın felsefi sağlamlığına karşı bir tutum takınır.
Özet (Çeviri)
In linguistics and philosophy; syntax, semantics, and pragmatics are typically held to characterize some complementary yet distinct aspects (i.e. explanans) in a language with respect to some related significance (i.e. explanandum) such as meaning, language comprehension, communication, and cognition. In the last decades, the question of how to draw the semantics-pragmatics distinction in a principled way has become one of the most noteworthy, but equally most contentious, question in philosophy of language and in philosophy of linguistics. This dissertation questions the nature and the extent of the endeavors for drawing the distinction in a principled way in order that it outlines methodological warrants for a better understanding of the distinction. In this respect, the dissertation argues for the deflationary stance which contends that semantics and pragmatics are stipulative categories under which more fundamental theories underlying them are trivially abridged. For this matter, the dissertation critically analyzes the object-level interpretations of the distinction on the basis of some assumptions (derivativeness, integrity, autonomy, sharpness, and cursiveness) and the assumption schema (the Aspect Distinction Assumption) on which these object-level interpretations typically rest. Accordingly, the dissertation takes issue with the substantiality of the distinction by deflating its alleged significance in substantivizing some adopted explanandum about a given language.