Dutch disease in Turkey
Türkiye'de Hollanda hastalığı
  1. Tez No: 628324
  2. Yazar: ONUR ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDA SELİN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finansal İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırmanın amacı, Hollanda Hastalığı'na katkıda bulunan belirleyicileri ve bu faktörlerin Türkiye ekonomisini nasıl etkilediğini analiz etmekdir. Araştırma, doğası gereği nicelikseldir ve araştırma problemini değerlendirmek için korelasyonel bir tasarıma sahiptir. Araştırmanın örneklem büyüklüğü 2008'den 2018'e kadar toplam 19 yıldır. Bununla beraber, çalışma Dünya Bankası Veritabanı'ndan kaynakları kullanmaktadır. Verilerin analizinde tanımsal istatistik, normallik testi, birim kök testi, OLS regresyonu ve korelasyon testi uygulanmıştır. Çalışmanın bulguları, incelenen dönemde Hollanda Hastalığı'nın varlığına ilişkin bazı kanıtların olduğu yönünde olmakla birlikte ayırca turizm sektörünün de Hollanda Hastalığı'na katkıda bulunabileceği belirtilmiştir. Araştırma, uzmanların uluslararası pazarlardan borçlanarak gelebilecek kaynaklara ya da sıcak para akışına güvenmek yerine, imalat sanayi ve ticarete konu olabilecek mallar üretimine ve ticaretinden kaynaklı gelirlere yönelmeleri tavisye edilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to analyse the determinants that contributed to Dutch Disease, and how the factors impacted the Turkish economy. The research is quantitative in nature with a correlational design to evaluate the research problem. The sample size of the research is 19 years, starting from 2000 to 2018. Moreover, the study uses secondary sources, i.e. the World Bank Database for data collection. It applies descriptive statistics, normality test, unit root test, OLS regression, and correlation for analysing the data. The findings of the study suggest that there is mixed evidence regarding the existence of Dutch disease in Turkey during the period under study. Further, it is noted that the tourism sector of Turkey might have contributed to the Dutch Disease phenomena. The research recommends that the financial experts should rely on the incomes from the manufacturing and tradable sector in order to avoid borrowing from international markets and relying on foreign remittances which contributes to Dutch Disease.