2000 yılı sonrası Türkiye'ye yönelik sermaye hareketleri ve Hollanda hastalığı
Capital flows to Turkey after the year 2000 and the Dutch disease
- Tez No: 628508
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Doğal kaynak bakımından zengin olan ülkelerin doğal kaynak bakımından zengin olmayan ülkelere kıyasla uzun dönemde ekonomik büyüme performanslarının zayıflamasına ilişkin Kaynakların Laneti Hipotezi ve Hollanda Hastalığı çerçevesinde birçok çalışma bulunmaktadır. Sermaye hareketlerinin ekonomi üzerindeki etkileri ile doğal kaynağın keşfi ile artan doğal kaynak ihracatı sayesinde yerli para biriminin aşırı değerli hale gelmesi neticesinde ekonomi üzerinde yaşanan etkiler birbirine benzerdir. Bu çalışmada Kaynakların Laneti Hipotezi Hollanda Hastalığı ve diğer etkiler çerçevesinde açıklanacaktır. Çalışmanın birinci bölümünde Kaynakların Laneti Hipotezi ve sermaye hareketlerinin ekonomi üzerindeki etkileri açıklanacaktır. Çalışmanın ikinci bölümünde Hollanda Hastalığı çerçevesinde incelenen ülke örneklerinden bazıları tanıtılacaktır. Üçüncü bölümde ise Türkiye'de 2000'li yıllarda sermaye hareketlerinin ve Hollanda Hastalığının ülke ekonomisi üzerindeki etkileri makroekonomik veriler üzerinden açıklanacak ve çalışma sonuç bölümü ile sona erecektir.
Özet (Çeviri)
There are many studies regarding the decline in economic growth performance of resource-rich countries by comparison to non-resource-rich countries in the long term, in the frame of the Dutch Disease and Resource Curse Hypothesis. The effects on economy which appear as a result of the over valuation of national currency, due to the increase in natural resource exportation with the discovery of natural resources, are similar to the effects of capital movements on economy. In this thesis, the Resource Curse Hypothesis will be explained within the scope of the Dutch Disease and the other effects. In the first part of the study, the Resource Curse Hypothesis and the effects of capital movements on economy will be explained. In the second part of the study, the country examples which are analyzed within the frame of Dutch Disease will be introduced. In the third part, both the impacts of 2000s capital movements in Turkey and the effect of the Dutch Disease on the Turkey's economy will be explained through macroeconomic data and the study will come to an end with a conclusion part.