Kamu sektöründe kurumsal yönetim açısından kontrol öz değerlendirme yaklaşımı
Control self-assessment approach in terms of corporate governance in the public sector
- Tez No: 628342
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Günümüzde kurumsal yönetim ve kurumsal yönetimin gereklilikleri, işletmelerin ve kurumların sürdürülebilirliği bakımından oldukça önemlidir. Kontrol Öz Değerlendirme (Control Self Assessment-CSA) ise işletmelerin risk yönetimi ve kontrol süreçlerinin yeterliliğini değerlendiren bir metodolojidir. Kurumsal yönetim ve kontrol öz değerlendirme birlikte ele alındığında işletme iş hedeflerinin gerçekleştirilmesi ve gelecek dönem için belirlenen stratejilerin sağlıklı bir şekilde uygulamaya alınması ortak hedeftir. Kontrol öz değerlendirme kavramı literatürde yeni bir kavram olmasına rağmen işletme gündeminde yerini almıştır. Kontrol öz değerlendirme faaliyetleri, işletme süreçlerine ilişkin iyileştirme önerileri ve değerlendirmeler yoluyla hangi düzeltici/iyileştirici işlemin ne şekilde yapılmasının uygun olacağına yönelik işletmeye bir yol haritası sunmaktadır. Metodolojinin uygulanma şekli her işletmenin veya kurumun yapısına, büyüklüğüne ve sahip olduğu özelliklere göre değişse de temel amaçlar işletme veya kurum içi ve dışı iletişim kanallarının etkinleştirilmesi, bilgi teknolojilerine ilişkin sistemlerin sorunsuz ve verimli bir şekilde kullanılmasının sağlanması ve maliyet etkinliği göz önünde bulundurularak yapılan değerlendirmelerin işletme veya kurum hedefleri bakımından optimum düzeyde gerçekleştirilmesidir. Bu amaçların gerçekleştirilmesi kurumsal yönetimin işletmelerde veya kurumlarda başarıyla uygulanmasına katkıda bulunacaktır.
Özet (Çeviri)
Today, corporate governance and the requirements of corporate governance are very important in terms of sustainability of enterprises and public institutions. Control Self Assessment (CSA) is a methodology that evaluates the adequacy of risk management and control processes of enterprises. When corporate governance and Control Self Assessment are taken into account together, it is a common goal to achieve business objectives and to implement the strategies determined for the upcoming period in a suitable manner. Although the concept of Control Self Assessment is a new concept in the literature, it has taken its place in the business agenda. Control Self Assessment activities provide the business with a roadmap related to which corrective/remedial action would be appropriate through improvement suggestions and evaluation of the business processes. Although the implementation of methodology may vary depending on the structure, size and characteristics of each enterprise or public institution, the main objectives are to enable the internal and external communication channels of them, to ensure the smooth and efficient use of information technology systems, and to realize the evaluations made in consideration of cost effectiveness in an optimum level in terms of the objectives of enterprise or public institution. Achieving these objectives will contribute to the successful implementation of corporate governance in enterprises or public institutions.