Kamuda bulut teknoloji yönetimi ve büyük veri madenciliği
Cloud technology management in public and big data mining in public
- Tez No: 685785
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SABRİ ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Kamu Yönetimi, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology, Public Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanayi Politikaları ve Teknoloji Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanayi Politikaları ve Teknoloji Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Teknolojide yaşanan gelişmelere paralel olarak kamu sektöründe bulut teknolojisi ve büyük veri madenciliği ihtiyacı gün geçtikçe artmaktadır. Kamu sektöründe bulut teknolojisinin yönetimi ve büyük veri madenciliğinin araştırılması bu çalışmanın temel amacıdır. Kuramsal temelli olan çalışmada literatür taraması yöntemi kullanılmıştır. Ulaşılan sonuçlara göre, Türkiye'de kamu sektöründe bulut teknolojisi ve büyük veri madenciliği alanlarında daha etkili çalışmalara ihtiyaç vardır. Kamuda bulut teknolojisi ve büyük veri madenciliği açısından planlı ve doğru örneklerin gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. Kamuda bulut teknolojisi ve büyük veri madenciliğine olan ilginin artmasının olumlu bir gösterge olduğu görülmüştür. Kamu sektöründe bulut teknolojisi ve büyük veri kullanımının bireysel ve örgütsel verimliliği artırdığı yönünde sonuçlar elde edilmesi çalışmanın özgün değerini meydana getirmektedir. Bu çalışma, literatür taraması aracılığıyla ulaşılan bilgilerle sınırlıdır.
Özet (Çeviri)
In parallel with the developments in technology, the need for cloud technology and big data mining in the public sector is increasing day by day. The main purpose of this study is to investigate the management of cloud technology and big data mining in the public sector. Literature review method was used in this theoretically based study. According to the results, there is a need for more effective studies in the fields of cloud technology and big data mining in the public sector in Turkey. It has been concluded that planned and correct samples are required in terms of cloud technology and big data mining in the public sector. It has been observed that the increasing interest in cloud technology and big data mining in the public sector is a positive indicator. Obtaining results that the use of cloud technology and big data in the public sector increases individual and organizational efficiency creates the original value of the study. This study is limited to the information reached through the literature review.