İdare hukuku boyutuyla Türkiye Varlık Fonu
Turkey Wealth Fund in the perspective of administrative law
  1. Tez No: 628361
  2. Yazar: VAHİT MERT KÖRPE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LALE BURCU ÖNÜT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İdare Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
İlk olarak kaynak zengini ülkelerin gelir fazlalarını yatırım amacıyla kullanmak için kurulan ulusal varlık fonları, küreselleşmenin dolaylı bir sonucu olarak uluslararası ekonomik sistem içerisinde çok daha fazla önemli bir yer tutmaya başlamıştır. Bu durum aralarında Türkiye'nin de bulunduğu çeşitli ülkelerin kendi ulusal varlık fonlarını kurmalarını sağlamıştır. 2016 yılında kurulan Türkiye Varlık Fonu ile beraber ulusal varlık fonları ekonomi ve hukuk alanında bir yenilik olarak yer alırken aynı zamanda bu disiplinler yönünden de ayrı bir inceleme konusu olmaktadırlar. İdare hukuku bakımından da ulusal varlık fonları hem kamu yararı, hem de kamu hizmetlerinin finansmanı yönünden ayrı bir değer ve öneme sahip bulunmaktadır. İdare hukuku bakımından Türkiye Varlık Fonunun incelenmesi de ağırlıklı olarak bu konular üzerinden yapılmıştır. Çalışmamızda idare hukukunun temel ilkeleri ışığında ulusal varlık fonları, fonların genel tanım, gelişimi ve genel özellikleri ile beraber değerlendirilmektedir. Türkiye Varlık Fonu, 6741 Sayılı Türkiye Varlık Fonu Yönetimi Anonim Şirketinin Kurulması İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ve yardımcı mevzuat Türk idare hukuku ilkeleri temel alınarak incelenmiştir. Ulusal varlık fonları ve Türkiye Varlık Fonu bakımından yer alan tartışmalara da ayrıca yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Sovereign wealth funds, which first established by resource-rich countries in order to invest for various purposes have become more important in the international economic system owing to the side effects of globalisation. This situation has resulted for various other countries as including Turkey to establish their own sovereign wealth funds. As with Turkey Wealth Fund which has established in 2016, sovereign wealth funds have become a novelty both for economy and law while being a separate research subject for them at the same time. And also for administrative law, sovereign wealth funds obtain a special importance especially in public interest theories and in public sector financing. Turkey Wealth Fund's analysis has also been carried within the scope of the aforementioned topics. In our study, sovereign wealth funds with their backgrounds, evolution and base features were examined under the main principles of administrative law. Turkey Weath Fund was examined within the principles of Turkish administrative law alongside with The Law No. 6741 on Establishment of Turkish Wealth Fund Management Company and Amendments in Certain Laws and the side legislation related with Turkey Wealth Fund alongside with the various discussions concerning sovereign weath funds and Turkish Weath Fund.