Döviz pozisyonlarından kaynaklanan kur riskinin firma performansına etkileri
The effects of currency risk arising from foreign exchangepositions on the firm performance
  1. Tez No: 628372
  2. Yazar: SERGEN YETKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN SEVİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Küreselleşme hareketi ile birlikte ekonomide alınan serbestleşmeye yönelik kararlar, özellikle gelişmekte olan ülke ekonomilerinde döviz kredilerinin yaygınlaşmasına sebep olmuştur. Döviz kredilerinin maliyetinin Türk Lirası kredilere kıyasla daha düşük olması firmaların döviz kredi taleplerini ve döviz pozisyonlarını arttırmıştır. Öte yandan, artan negatif yabancı para pozisyonu, firmaların kurdaki volatiliteye karşı daha kırılgan bir yapıya dönüşmesine sebep olmuştur. Çalışmanın amacı, Türkiye'de 2010-2018 döneminde, döviz kurundaki değişimlerin firmaların hisse senedi performansını ve finansal performansını nasıl ve ne ölçüde etkilediğini ortaya koymaktır. Bu doğrultuda ilgili firmalar döviz pozisyonları dikkate alınarak 4 gruba ayrılmış ve gruplara ait hisse senedi verileri ve finansal veriler ile döviz kuru arasındaki ilişki Vektör Otoregresyon (VAR) modeli ile incelenmiştir. Yapılan analizler sonucunda, Granger nedensellik test sonuçlarına göre 4 grubun hisse senedi getirileri ile döviz kuru arasında bir nedensellik ilişkisi bulunamamıştır. Varyans ayrıştırması test sonuçlarına göre ise döviz geliri olmayan ancak döviz ile borçlanan firmalardan oluşan grubun hisse senedi getirileri ile finansal oranları, döviz kurunda meydana gelen değişimlerden diğer gruplara kıyasla daha yüksek oranda etkilenmektedir.
Özet (Çeviri)
Decisions taken regarding the liberalization in the economy, along with the globalization movement have caused the spread of foreign currency loans, especially in the developing country economies. The lower cost of foreign currency loans compared to Turkish Lira loans has increased firms' foreign currency loan demands and foreign currency positions. On the other hand, the increasing negative foreign currency position has caused the companies to become more fragile to exchange rate volatility. The aim of the study is to reveal how and to what extent the changes in the foreign exchange rate affect the stock and financial performance of firms in the period of the 2010-2018 in Turkey. Accordingly, the relevant companies are divided into four groups considering their foreign exchange positions, and the relationship between the stock and financial data of the groups and the exchange rate is examined by the Vector Autoregression (VAR) model. As a result of the analysis, according to the Granger causality test results, no causality relationship has found between the stock returns of the 4 groups and the foreign exchange rate. According to the results of variance decomposition test, the stock returns and financial ratios of the group consisting of companies that do not have foreign currency income but borrowing with foreign currency are affected higher rate by the changes in the exchange rate compared to other group