Voice in Istanbul Greek
İstanbul Rumcasında ses
  1. Tez No: 628405
  2. Yazar: UMUT GÜLSÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE HAMİDE ASLI GÖKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dilbilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Elinizdeki tez İstanbul'un en eski halklarından biri olan İstanbul Rumlarının konuştuğu dili, yani İstanbul Rumcasını incelemektedir. İstanbul Rumcası hakkındaki ilk biçimbilim-sözdizim çalışması olan bu tezin literatür açısından önemi büyüktür. İstanbul Rumları ile yapılan görüşmelerde toplanan dilsel verilere dayanan bu çalışma, biçimbilim-sözdizim arayüzünün özel bir alanı olan çatıya ve çatıyı barındıran dilsel yapılara odaklanmaktadır. İstanbul Rum toplumunun toplumdilbilimi açısından incelenmesi ile başlayan bu tez, Standart Yunancadaki çatı yapısının teorik tartışması ile devam etmekte ve İstanbul Rumcasının dilsel veriler ışığında analiz edilmesiyle son bulmaktadır. Bu çalışmada İstanbul Rumcası ve Standart Yunanca arasındaki lehçesel farklılıklar, İstanbul Rumcası ve Türkçe arasındaki dil ilişkisi çerçevesinde yorumlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The present thesis aims at analyzing the language spoken by one of the oldest communities in Istanbul: the Istanbul Greeks (Constantinopolites or the“Rums”). As a morphosyntactic analysis of Istanbul Greek, this research is the first of its kind, and is centered upon data collected from Istanbul Greeks regarding language use. Of course, this thesis focuses on a special aspect of morphosyntax, which is Voice related constructions in Istanbul Greek, such as anticausatives and passives. After an introductory chapter on the sociolinguistics of the Istanbul Greek community, the thesis proceeds with a theoretical discussion of Voice related constructions in Standard Greek, and ends with the analysis of Istanbul Greek data in terms of anticausative and passive constructions. This thesis centers upon language contact between Istanbul Greek and Turkish as a possible reason for the dialectal differences between Istanbul Greek and Standard Greek.