Sistemik sklerozda tam kan sayımı parametreleri ve nötrofil/lenfosit, monosit/lenfosit, eozinofil/lenfosit oranlarının hastalık bulguları, aktivitesi ve şiddeti ile ilişkisi
The relationship of complete blood count parameters and neutrophil/lymphocyte, monocyte/lymphocyte, eosinophil/lymphocyte ratios with disease manifestations, activity, and severity in systemic sclerosis
  1. Tez No: 628412
  2. Yazar: HATİCE BEYZA ARBAK KOPAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN EMMUNGİL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, İç Hastalıkları, Rheumatology, Internal diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Sistemik skleroz, nadir görülen ancak mortalitesi yüksek olan bir hastalıktır. Hastalığın prognozunu akciğer, böbrek ve kalp gibi iç organ tutulumları belirlemektedir. Bu nedenle organ tutulumu gelişme potansiyeli olan hastaların erken belirlenmesi, tedaviye erken başlanarak sağkalımın arttırılması açısından önemlidir. Çeşitli otoimmun hastalıklarda NLR, MLR ve ELR değerlerinin hastalık aktivitesi ile ilişkisi ve hastalık prognozunu öngörebilmek açısından yararlı olduğu önceki çalışmalarda gösterilmiş olup çalışmamızda hemogram parametreleri ve NLR, MLR ve ELR değerlerinin sistemik skleroz hastalarının hastalık aktivitesi ve şiddeti ile ilişkisini ve hastalık prognozunu değerlendirmede yararlı belirteçler olup olamayacağını araştırdık. Bu amaçla Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Romatoloji Bilim Dalı'nda takipli olan 50 hastanın hasta dosyaları incelenerek ve yüz yüze hasta görüşmeleri yapılarak hastaların demografik bilgileri, klinik özellikleri, laboratuvar ve radyolojik bulguları ile ilgili bilgiler edinildi. Hastalar diffüz ve limitli skleroderma olmak üzere iki alt tipe ayrıldı. Çalışmanın sonucunda diffüz sklerodermalı hastaların nötrofil ve lökosit sayısı limitli sklerodermalılara göre daha yüksek, Hb ise daha düşük saptandı. Dijital pitting skarı bulunan hastalarda bulunmayanlara göre nötrofil sayısı ve MLR'nin daha yüksek, monosit sayısının daha düşük olduğu görüldü. Modifiye Rodnan cilt skoru ile Hb arasında negatif ilişki saptandı. Pulmoner hipertansiyonu bulunan hastalarda nötrofil, NLR, MLR ve RDW bulunmayanlara göre daha yüksek, lenfosit ise daha düşük saptandı. Gastrointestinal sistem tutulumu olan hastalarda Hb daha düşük görüldü. EScSG hastalık aktivitesi puanı ile lenfosit sayısı ters ilişkili görüldü. Medsger hastalık şiddeti puanı ile NLR, RDW ve MPV arasında pozitif, Hb ve lenfosit arasında negatif ilişki görüldü. Çoklu regresyon analizlerinde NLR, MLR ve ELR değerlerinin hastalığın organ tutulumları, hastalık aktivite ve şiddeti ile bağımsız ilişkisi saptanmadı. Yalnızca lenfosit sayısı ile Medsger hastalık şiddeti arasında anlamlıya yakın bağımsız ilişki olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Systemic sclerosis is a rare disease with high mortality. Internal organ involvements such as lung, kidney and heart determine the prognosis of the disease. Therefore, early identification of patients with the potential to develop organ involvement is important in terms of increasing survival by initiating treatment early. In the previous studies it has been shown that there exists a relationship between NLR, MLR, ELR values and disease activity in various autoimmune diseases. In our study we investigated that if hemogram parameters and NLR, MLR, ELR are useful markers to evaluate the disease activity and severity of systemic sclerosis patients and prognosis of disease For this purpose patients files of 50 patients who are followed by Trakya University Medical Faculty Rheumatology Department were investigated and the patients were interviewed face to face. In this way the informations about the patients' demographic and clinical features, findings of laboratory and radiological were obtained. The patients were separated into limited and diffuse scleroderma subtypes. As a result of the study, neutrophil and leukocyte counts of patients with diffuse scleroderma were higher than those with limited scleroderma and Hb was lower. Neutrophil count and MLR were higher and monocyte count was lower in patients with digital pitting scar than those without. A negative relationship was detected between the modified Rodnan skin score and Hb. Neutrophils, NLR, MLR and RDW were found higher in patients with pulmonary hypertension than those without, and lymphocytes were lower. Hb was lower in patients with gastrointestinal system involvement. EScSG disease activity score and lymphocyte count were negatively correlated. A positive correlation was found between Medsger disease severity score and NLR, RDW and MPV, and negative correlation between Hb and lymphocyte was found. No independent relationships between NLR, MLR, ELR values and organ involvement, activity and severity were identifiable except the lymphocyte count and Medsger score.