Normal spontan doğum ve sezaryen doğum yapan primipar gebelerin doğum sonu dönemde emzirme durumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of breastfeeding situation in primipara women who normal spontaneous birth and cesarean birth at postpartum period
- Tez No: 661663
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BESEY ÖREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
NORMAL SPONTAN DOĞUM VE SEZARYEN DOĞUM YAPAN PRİMİPAR GEBELERİN DOĞUM SONU DÖNEMDE EMZİRME DURUMLARININ DEĞERLENDİRİLMESİ ÖZET Amaç: Bu çalışma normal spontan doğum ve sezaryen doğum yapan primipar annelere doğum öncesi ve doğum sonrasında verilen emzirme eğitiminin annelerin emzirme durumuna etkisini incelemek amacı ile planlandı. Gereç ve Yöntem: Kesitsel ve yarı deneysel nitelikte olan çalışma, Eylül 2018- Şubat 2019 tarihlerinde T.C. Sağlık Bakanlığı'na bağlı bir eğitim araştırma hastanesinde emzirme eğitimi verilen (n=80) ve emzirme eğitimi verilmeyen (n=80) toplam 160 gebe ile gerçekleştirildi. Araştırmacı tarafından yapılandırılmış olan emzirme eğitimi doğum öncesi emzirme odasında ve doğum sonrası ilk iki saat içinde hasta odasında yüz yüze görüşme yöntemi ile her bir gebeye yaklaşık 15 dakikalık uygulamalı periyodlar şeklinde verildi. Veriler araştırmacı tarafından, kişisel bilgi formu, LATCH Emzirme Ölçeği, Bristol Emzirme Ölçeği kullanılarak toplandı. Elde edilen veriler SPSS 20,0 programı kullanılarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
EVALUATION OF BREASTFEEDING SITUATION IN PRIMIPAR WOMAN WHO NORMAL SPONTANEOUS BIRTH AND CESAREAN BIRTH AT POSTPARTUM PERIOD ABSTRACT Objective: This study was planned to investigate the effect of breastfeeding education given to primipar mothers who have normal spontaneous delivery and cesarean delivery before and after birth Material and Method: Cross-sectional and semi-experimental study, T.C. In a training research hospital affiliated with the Ministry of Health, breastfeeding training (n = 80) and breastfeeding training (n = 80) were carried out with a total of 160 pregnant women. Breastfeeding training, structured by the researcher, was given to each pregnant woman in the form of practical periods in the prenatal breastfeeding room and in the patient room within the first two hours after birth, with a face-to-face interview method. The data were collected by the researcher using personal information form, LATCH Breastfeeding Scale, Bristol Breastfeeding Scale. The data obtained were evaluated using the SPSS 20.0 program.