Doğum sonu dönemdeki annelerin doğum hafızasının ve doğum memnuniyetinin emzirme tutumuna etkisi; Prospektif bir çalışma
The effect of birth memory and birth satisfaction on breastfeeding attitude in the postpartum period: A prospective study
- Tez No: 808351
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYHAN ÇANKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırma doğum sonu dönemdeki annelerin doğum hafızasının ve doğum memnuniyetinin emzirme tutumuna etkisini incelemek amacıyla tanımlayıcı ve prospektif türde yapılmıştır. Çalışmanın örneklemi Kasım 2022- Haziran 2023 tarihleri arasında Konya Şehir Hastanesi doğum salonuna doğum yapmak için başvuran ve kliniğe kabul edilen 248 primipar gebeden oluşmuştur. Veriler annelerden doğum sonu 1. gün Kişisel Bilgi Formu, Doğum Eylemi İzlem Formu, Doğum Hafızası ve Hatırlama Ölçeği (DHHÖ), Doğum Memnuniyeti Ölçeği (DMÖ) ve Bebek Beslenmesi Tutum Ölçeği (BBTÖ) ve 1. ay ve 3. ayda Doğum Hafızası ve Hatırlama Ölçeği(DHHÖ), Doğum Memnuniyeti Ölçeği (DMÖ) ve Bebek Beslenmesi Tutum Ölçeği (BBTÖ) ile toplanmıştır. Çalışmada annelerin yaş ortalaması 23,89±3,32'dır. Annelerin DHHÖ toplam puan ortalaması 4,12±0,94, DMÖ toplam puan ortalaması 26,27±5,74, BBTÖ toplam puan ortalaması 64,26±7,69 olarak belirlenmiştir. Annelerin DHHÖ toplam puanı ile BBTÖ toplam puanı doğum sonu 1. gün, 1. ay, 3.
Özet (Çeviri)
This descriptive and prospective study was conducted to examine the effect of birth memory and birth satisfaction on breastfeeding attitude in the postpartum period. The sample of the study consisted of 248 primiparous pregnant women presented to the delivery room of Konya City Hospital between November 2022 and June 2023 to give birth and were admitted to the clinic. The data were obtained from the mothers on the postpartum 1st day the Personal Information Form, the Labor Monitoring Form, the Birth Memory and Recall Scale (BirthMARQ), the Birth Satisfaction Scale-Short Form (BSS-Short), and the Infant Feeding Attitude Scale (IOWA), and Birth Memory at the 1st and 3rd months and It was collected with the the Birth Memory and Recall Scale (BirthMARQ), the Birth Satisfaction Scale-Short Form (BSS-Short), and the Infant Feeding Attitude Scale (IOWA). The mean age of the mothers in the study was 23.89±3.32 years. The mean BirthMARQ total score of the mothers was 4.12±0.94, the mean BSS-Short total score was 26.27±5.74, and the mean IOWA total score was 64.26±7.69.