A multi-criteria market entry model for logistics service providers: A study in numerous industries
Lojistik servis sağlayıcıları için çok kriterli pazara giriş modeli; Çeşitli endüstriler üzerine bir çalışma
- Tez No: 628470
- Danışmanlar: DOÇ. ÜLFET ZEYNEP ATA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Lojistik servis sağlayıcıları, sunmuş oldukları dağıtım, depolama, envanter yönetimi hizmetleri ile her zaman firmaların vazgeçilmez bir parçaları olmuştur. Günümüz dünyasında ise lojistik servis sağlayıcıları bundan daha fazla anlam ifade etmektedir. Artan rekabet ve lojistik aktivitelerini içeren tedarik zincirinde ki maliyet azaltımı düşünceleri lojistik servis sağlayıcılarının çektiği dikkati gün geçtikçe arttırmakta ve böylelikle onları destek elemanı olmanın yanı sıra firmaların başlıca elemanlarından biri haline getirmektedir. 20. yüzyılın ikinci yarısından itibaren firmaların bakış açısına göre hız, maliyet ve esnekliğin daha önemli bir konuma gelmiş durumdadır. Bu yüzden, lojistik faaliyetlerin yürütülmesi için dış kaynaklara yönelim endüstri içerisindeki diğer aktörlere karşı büyük bir üstünlük sağlamak amacı ile çok kritik bir öneme sahip olmaktadır. Bu nedenle de dış kaynak kullanımında, lojistik servis sağlayıcısı seçim süreçleri firmaların en önemli süreçleri haline gelmiştir. Lojistik servis sağlayıcısı iş birliği ile firmalar maliyetlerini azaltma ve kendi ana faaliyet alanlarına dikkat vermeleri gibi önemli fırsatlara sahip olabilmektedirler. Bu fırsatlar, firmaları servis sağlayıcı seçerken kendi gereksinimleri doğrultusunda oluşturdukları farklı modeller kullanmaya itmiştir. Literatürde, seçim süreçleri çok kriterli karar verme değerlendirmeleri olarak görülmüş ve üzerinde birçok araştırma yapılmıştır. Bu çalışmanın amacı ise, lojistik servis sağlayıcıları yöneticilerine bütün global sektörler hakkında bilgiler edinebilecekleri seçim sürecinde değerlendirmeye alınan kriterleri içeren geliştirilebilir bir model yaratmaktır. Literatürden bulunan bilgiler ise, bir lojistik servis sağlayıcısının müşteri sözleşmeleri ve lojistik servis sağlayıcıları yöneticileri ile yapılmış olan röportajlar ile desteklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Logistics service providers have always been part of a company in terms of distribution, warehousing, and inventory management. In today's world, logistics service providers (LSPs) have become more than that. Increasing competition and importance of cost reduction in supply chain and logistics activities increase the prominence of LSPs, thus LSPs have become major elements instead of backup elements. From organizations' point of view, speed, cost, and flexibility became more substantial since the second half of the 20th century. So, for the purpose of better excellence against competitors, using external resources has become increasingly critical. For this reason, LSP selection is one of the most important processes of companies in the light of increase in outsourcing. In cooperation with LSPs, firms can have important opportunities to reduce their costs and focus on their core businesses. These opportunities lead companies to use LSPs extensively, and different models exist for the LSP selection process based on expectations from LSPs. In literature, LSP selection issue is investigated as a multi-criteria decision-making consideration and many researchers have done studies on this area. The purpose of this study is creating an upgradeable model that contains criteria used by companies while selecting LSPs in order to provide knowledge about all global industries for LSPs managers. Findings gathered from literature review are supported with client contracts information from a LSP company and experiences of logistics service providers' managers.