Laminektomi defekti oluşturulmuş sıçan modeli üzerinde povidon-iodine'in nörotoksik etkisinin araştırılması
Neurotoxic effect of povidone–iodine on the rat spine using a laminectomy–durotomy model
- Tez No: 628469
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ERŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Nöral tüp defektleri günümüzde hala önemli tıbbi, sosyal ve ekonomik problemleri beraberinde getiren hastalıklar topluluğudur. Yaşamla bağdaşan en ağır formu, nöral elemanların ve onları çevreleyen zarların birlikte dış ortama açıldığı meningomyeloseldir. Meningomyelosel tedavisine yönelik geçmiş zamalarda çeşitli fikirlerin öne atılmış olmasına rağmen günümüzde kabul gören yaklaşım hastalık tespit edilir edilmez ilk 24-48 saat içerisinde acil cerrahi uygulamak ve defekti kapatmak şeklindedir. Geç kalınmış ya da diğer sistemik sorunları nedeniyle acil operasyona alınamamış vakalarda operasyon öncesi bakım da son derece önemlidir. Meningomyelosel kesesinin enfekte olması ve çok ciddi bir komplikasyon olan santral sinir sistemi enfeksiyonu gelişimini önlemek için bu dönemde hastalar düzenli pansumanlarla takip edilmektedir. Bu pansumanlarda serum fizyolojik ya da rivanol ile ıslatılmış gazlı bezler kulanılmaktadır. Bu çalışma ile antibakteriyel etkinliği daha önceki çalışmalarla kanıtlanmış olan povidone-iodine'in meningomyeloselli hastaların pansumanlarında kullanılabilirliği değerlendirilmeye çalışılmıştır. Çalışmada ağırlıkları 230-320 gram arası, erkek ve dişi eşit sayıda toplam 16 adet Wistar cinsi albino rat kullanılmıştır. Ratlar kontrol ve çalışma grubu olarak ikiye ayrılmıştır. Kontrol grubunda torakolomber bölgeye laminektomi uygulandıktan sonra durada defekt oluşturulmuş ve üzerine serum fizyolojik ile ıslatılmış spongostan yerleştirilmiştir. Çalışma grubunda ise aynı cerrahi girişimi takiben cerrahi sahaya %1 povidone-iodine solüsyonu ile ıslatılmış spongostan yerleştirilmiştir. Ratlar 3 hafta boyunca uygun ortam ve beslenmede yaşatılmıştır. 3 hafta sonra sakrifiye edilen ratların torakolomber bölgelerinden medulla spinalis örnekleri alınmış ve histomorfolojik olarak değerlendirilmiştir. Histomorfolojik değerlendirmede; aksonal dejenerasyon, schwann hücre proliferasyonu, myelin dejenerasyonu, nöronal hipoksik zedelenme, venöz konjesyon ve lenfositik proliferasyon değerlendirilmiştir. Bulgular Pearson Chi-Square istatistiksel analiz yöntemi kullanılarak karşılaştırılmıştır. Myelin dejenerasyonu, nöronal hipoksik dejenerasyon ve schwann hücre proliferasyonu çalışma grubunda istatistiksel olarak anlamlı derecede daha fazla bulunmuştur. Aksonal değişiklik, beyaz cevherde konjesyon ve duradaki lenfositik infiltrasyona bakıldığında ise iki grup arasında anlamlı bir fark saptanmamıştır. Elde edilen veriler doğrultusunda %1 konsantrasyonda povidone iodine solüsyonunun nöral dokulara direkt tatbik edilmek şeklinde uygulanmasıyla nörotoksik etkiler geliştirebileceği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Neural tube defects are congenital malformations, which ae still related with important social, economic and medical problems. Its most complicated, life-threaten forms are meningomyelocele and myeloschisis, in which the neural components and surrounding membranes are close in touch with external milieu. On spite of different thoughts related meningomyelocele treatment were put forward in the past, current strategie is underwent emergency operation within 24-48 hours and closing the defect. Closing neural tube defect is not always possible within first 48 hours. In some situations such as late admission to the hospital or systemic problems, operations should be delayed, so preoperative care becomes extremely important. To prevent an infection from open neural tube toward central nervous system patients should be observed with regular dressing wounds. Gauzes moisturized with saline or rivanol are used widely nowadays. The antibacterial efficacy of povidone-iodine has been proven in many previous studies. Present study focused on the usefulness of povidone-iodine in open neural wound care. A total number of 16 Wistar albino rats weighting between 230 and 320 grams were used in this study. Male and female rats were in equal number. Rats were divided in two groups: control group and study group. In control group artificial dural defects were covered by spongostan moisturized with saline whereas in study group they were covered by spongostan moisturized with 1% povidone-iodine. Rats were alived during three weeks and neural and dural species were taken following sacrification of rats. In histomorphological evaluation, axonal degeneration, proliferation of the Schwann cells, myelin degeneration, neuronal hypoxic injury, lymphocytic proliferation and venous congestion were accentuated. Data were compared by using the Pearson Chi-Square analysis method.