Meme kanseri tanılı hastalarda obezite ilişkili sarkopeninin sağ kalım üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of obesity-related sarcopenia on survival in patients with breast cancer
  1. Tez No: 628485
  2. Yazar: HÜLYA ARSLAN KAR
  3. Danışmanlar: PROF. PERRAN FULDEN YUMUK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
AMAÇ: Meme kanseri en sık görülen ve ölüme neden olan kadın kanseridir. Meme kanseri prognozu obezite ve vücut kompozisyonları bileşenleri ile yakın ilişki göstermektedir. Çalışmamızda meme kanseri tanılı hastalarda obezite ve sarkopeninin sağ kalım üzerine etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. METOD: Çalışmamıza Ocak 2012- Aralık 2017 tarihleri arasında meme kanseri tanısı almış, Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tıbbi Onkoloji Polikliniği'nde takip edilen, tedavi öncesinde evreleme amacıyla çekilmiş BT veya PET/BT'si olan, tüm verilerine ulaşılabilen 176 kadın hasta dahil edildi. Vücut kütle indeksi (VKİ) ≥ 30 kg/m2 olan hastalar obez kabul edildi. Sarkopeniyi değerlendirmek için, mevcut olan PET/BT ve abdomen BT görüntüleri kullanıldı. L3 vertebra iskelet kas alanının boyun karesine bölünmesi ile oluşturulan“Skeletal Muscle Index”(SMI) (cm2/m2) hesaplandı. Beraberinde total kasların dansitesi ve dansitenin standart sapması (SD) hesaplandı. İskelet kası dansitesini ayırmak için -29 ile +150 HU arasındaki dansite değerleri kullanıldı. Hastaların 138'inde L3 SMI, 176'sında L4 psoas kas alanı ve 173'ünde L4 paraspinal kas alanı hesaplandı. İstatistiksel analiz için SPSS (version 23.0: SPSS) programı kullanıldı. Antropometrik veriler ve klinikopatolojik özelliklerin sağ kalıma etkilerinin analizinde Kaplan-Meier yöntemi ve tek değişkenli analizde log-rank testi kullanıldı. BULGULAR: Çalışmaya katılan 176 hastanın tamamı kadın olup başvuruda medyan yaş 51'di, ve VKİ ortalama 30,3±5,6 kg/m2 (min.-maks.:19-45,3) olarak hesaplandı. Hastalarımızın %45'i obez olup, 25 hasta sarkopenikti. Sarkopenik hastaların 5'i (%20) obez olup, diğer %80'i obez değildi. 173 hastanın verisinden ROC analizi kullanarak hesaplanan L4 paraspinal kas alanı/boy (L4PS/B) (cm2 /m) SMI'yı en iyi tahmin ettiren parametre olduğu bulundu. Hasta grubumuzda sarkopeni tanısı için L4PS/B değeri ≤ 4,89cm2/m olması kabul edildi. Metastatik meme kanseri hastalarında hem tek, hem çok değişkenli analizde L4PS/B (cm2 /m ) ≤ 4,89cm2/m olması (sarkopenik), sarkopeni olmayan gruba kıyasla anlamlı daha uzun genel sağ kalım (GS) görüldü (p:0,009; HR:7,75; %95GA:1,66-36,1). Hem tek değişkenli hem çok değişkenli analizlerde L4PS/B parametresinin > 4,89 cm2/m olması erken evre hastaların hastalıksız sağkalımında (HS) ve metastatik hastaların 1. progresyonsuz sağkalımında (PFS1) kısalma doğrultusunda trend gösterdi. Çalışma verilerinin kendi içersinde tutarlıydı. Obezite varlığı hasta grubumuzda sağ kalımları etkilememiştir. Metastatik hastalarda primer meme cerrahisi yapılması PFS1'de anlamlı kısalmaya neden olan bağımsız bir prognostik faktördü (p:0,01; HR:19,2; %95GA: 1,891-195,16). SONUÇ: Çalışmamızda obezitenin sağ kalımları etkilemediği görüldü. Fakat sarkopeni sağ kalıma etkisi olan bağımsız bir prognostik faktördü. Metastatik sarkopenik hastalarda, sarkopenik olmayan gruba kıyasla anlamlı daha uzun GS görüldü. Burada hasta popülasyonumuzun diğer çalışmalara kıyasla nispeten daha genç yaşta ve kadın olmaları sarkopeniyi etkileyen diğer hormonal süreçlerin varlığı neden olarak düşünülebilir. Daha homojen bir hasta grubunda ve daha fazla sayıda hasta ile ileri çalışmalara ihtiyaç duyulduğu açıktır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Breast cancer is the most common and deathly female cancer. obesity and body composition components is closely related with breast cancer prognosis. In our study, we aimed to investigate the prognostic effects of obesity and sarcopenia on survival in patients with breast cancer. METHODS: Our study included 176 female patients who were diagnosed with breast cancer and followed up at Marmara University Pendik Training and Research Hospital Medical Oncology Outpatient Clinic between January 2012 and December 2017, with CT or PET / CT taken for staging before treatment, and all data were available. Patients with a body mass index (BMI) ≥ 30 kg / m2 were considered obese. Available PET / CT and abdomen CT images were used to assess sarcopenia. The“Skeletal Muscle Index”(SMI) (cm2 / m2), which was calculated by dividing the L3 vertebra skeletal muscle area to the hights' square. Along with this, the density of the total muscles and the standard deviation of the density (SD) were calculated. Density values between -29 and +150 HU were used to separate skeletal muscle density. We can reach the data to calculate L3 SMI in 138 patients, L4 psoas muscle area in 176, and L4 paraspinal muscle area in 173. SPSS (version 23.0: SPSS) program was used for statistical analysis. Kaplan-Meier method was used to analyze the effects of anthropometric data and clinicopathological features on survival, and the log-rank test was used for univariate analysis. RESULTS: All 176 patients who participated in the study were women, median age was 51 at the time of presentation, and median BMI was 30.3 ± 5.6 kg/m2 (min.-max.:19-45.3). Fortyfive percent of our patients were obese and 25 patients were sarcopenic. Five (20%) of sarcopenic patients were also obese, and rest were not obese. ROC analysis from 173 patients' data showed L4 paraspinal muscle area / length (L4PS / B) (cm2/m) to be the best predictor of SMI. L4PS / B value ≤ 4.89 cm2/m was accepted for the diagnosis of sarcopenia in our patient group. Sarcopenic metastatic breast cancer patients (L4PS / B ≤ 4.89 cm2/m) showed significantly longer overall survival (GS) compared to non-sarcopenia group (p: 0,009; HR: 7,75; 95% CI: 1,66-36,1) in both univariate and multivariate analyzes. Disease-free survival (HS) in early-stage patients and 1st progression-free survival (PFS1) in metastatic patients with L4PS / B parameter > 4.89 cm2/m had a trend towards shorter survivals than sarcopenic group in both univariate and multivariate analyzes. The study data were consistent within themselves. Presence of obesity did not effect survival in our patient group. Performing primary breast surgery in metastatic patients was an independent prognostic factor causing significant shortening in PFS1 (p: 0.01; HR: 19,2; 95%: 1,891-195,16). CONCLUSION: Obesity did not affect survival in our study population. But sarcopenia was an independent prognostic factor on survival. Sarcopenic metastatic breast cancer patients had a significantly longer GS compared to non-sarcopenic group. Here, the fact that our patient population is being relatively young compared to other studies and female might be causing the existence of other hormonal processes that effect sarcopenia. It is clear that further studies are needed with more homogeneous and increased number of patients.