Meme kanseri hastalarında adjuvan kemoterapinin sarkopeni üzerine etkisinin değerlendirilmesi
The evaluation of the effect of adjuvant chemotherapy on sarcopenia in breast cancer patients
- Tez No: 655278
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM YERSAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Meme kanseri kadınlarda en sık teşhis edilen kanserdir ve kanser ölümünün önde gelen nedenidir. Son yıllarda hastalığın erken teşhisi ile prognozda belirgin bir iyileşme ile, uzamış sağkalım gözlenmiştir. Bu hastalıkta kür oranları yüksek olması nedeniyle uzun dönem komplikasyonlar önem taşımaktadır. Sarkopeni; malign hastalarda önemli bir sağlık problemidir ve hastalıksız sağkalım, postoperatif komplikasyonlar, tedavi yanıtı, tedavi toksisitesi ve genel sağkalım ile ilişkili olduğu gösterilmiştir. Bu çalışmada meme kanseri hastalarında sarkopeni görülme sıklığını ve adjuvan kemoterapinin ve hormonoterapinin kısa dönem ve uzun dönemde sarkopeni üzerine etkisini araştırmayı amaçladık. Yöntem: Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Onkoloji Bilim Dalı' nda medikal onkoloji polikliniğe başvuran 01.01.2015-31.12.2019 tarihleri arasında meme kanseri tanılı hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. Meme ve bölgesel lenf nodu dışında organ metastazı olmayan, erken evre hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. Adjuvan kemoterapi alan grubu 33 hasta oluşturmuştur. Adjuvan kemoterapi almayan yalnızca hormonoterapi alan kontrol grubunu ise 20 hasta oluşturmuştur. Bu çalışmaya, tanı ve takip amacıyla PET BT/BT görüntülemesi olan hastalar MİA-MED otomasyon sisteminden incelenmiştir. L3 vertebra düzeyinde ölçülen psoas, erektör spinae, quadratus lumborum, rectus abdominis, transversus abdominis-eksternal ve internal obliq kasların kesit alanları ölçülerek sarkopeni indeksi hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: Breast Cancer is one of the most diagnosed and it represents the number one cause of cancer-related deaths in women. Lately, due to early diagnosis, improvement in prognosis outcome and higher life expectancy has been observed. The fact that the cure rate of this disease is high means that the long-term complications are important. Sarcopenia; is an important health problem in malignant patients and is related to disease-free survival, postoperative complications, treatment response, treatment toxicity, and general survival. This study aims to find the frequency of sarcopenia and the short and long term effect of adjuvant chemotherapy and hormone therapy on sarcopenia in breast cancer patients. Method: Patients diagnosed with breast cancer who applied to the medical oncology outpatient clinic at Adnan Menderes University Faculty of Medicine, Department of Internal Medicine, Oncology Department between 01.01.2015-31.12.2019, were included in the study. Patients with early breast cancer and non-regional lymph node involvement without any other organ metastases were included in the study. The group receiving adjuvant chemotherapy consisted of 33 patients. the other group consisted of 20 patients who received only hormonal therapy without adjuvant chemotherapy. In this study, patients were examined with PET CT / CT imaging for diagnosis and follow-up from the MIA-MED automation system. The sarcopenia index was calculated by measuring the cross-sectional areas of the psoas, erector spinae, quadratus lumborum, rectus abdominis, transversus abdominis-external, and internal oblique muscles measured at the L3 vertebra level.