Eski anadolu toplumlarının kafatası ve vücut kemiklerinde gözlenen nonmetrik karakterlerin değerlendirilmesi
Analysis of nonmetric charecters in the cranium and postcranium observed in ancient Anatolian populations
- Tez No: 628499
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEHRA ÖZBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Anthropology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Eski Anadolu toplumlarında gözlenen nonmetrik karakterler toplumların yakınlık veya akrabalık derecelerinin aydınlatılmasında önemli bir rol oynamaktadır. Toplumlarda gözlenen nonmetrik karakterlerin oluşumları ve sıklığı dönemlere, toplulukların biyolojik ve kültürel farklılıklarına göre değişebilmektedir. Gözlenen nonmetrik karakterler cinsiyete bağlı olarak da farklılık göstermektedir. Yapılan çalışmalarda daha çok kafatası ve dişler üzerindeki nonmetrik karakterlere bakılmıştır. Vücutta gözlenen nonmetrik karakterlere çalışmalar içerisinde nadiren yer verilmektedir. Tez çalışmasında eski Anadolu insanları ile ilgili kafatası ve vücut kemiklerine ait nonmetrik karakterler derlenmiştir. Paleolitik'ten günümüze kadar Anadolu toplumlarında gözlenen nonmetrik karakterler hakkında bilgi verilmiştir. Anadolu'da farklı dönemlerde farklı coğrafik ortamlarda yaşamış toplumların epigenetik karakter verileri hem dönemsel hem de bölgesel olarak birbirleriyle karşılaştırılarak benzerlikleri ve farklılıkları ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Epigenetic characters observed in ancient Anatolian societies play an important role inelucidating the degree of affinity or kinship of populations. The occurrence and frequency of nonmetric characters observed in populations may vary according to periods and biological,cultural, gender differences of communities. In the studies of this field, nonmetric characterson cranium and teeth have been examined.much more than nonmetric characters observed in postcranial skeleton. In this thesis study, nonmetric characters of cranium and postcranium related to ancient Anatolian people has been compiled and nonmetric characters observed in Anatolian populations from Paleolithic to the present day have been investigated. Epigenetic character data of populations that lived in different geographicenvironments in different periods in Anatolia has been compared with each other both periodicallyand regionally. In this way, the similarities and differences of these communities have been endeavored to be revealed.