Tüketicilerin hazır gıdalara karşı tutum ve niyetini etkileyen faktörlerin belirlenmesi: Y kuşağına yönelik bir araştırma
Determination of the customers' attitudes and intentions towards prepared foods: A research generation Y
- Tez No: 628500
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERRİN ARZU EREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma Y kuşağı tüketicilerinin hazır gıdalara karşı tutum ve niyetlerini etkileyen faktörlerin belirlenmesi amacıyla hazırlanmıştır. Birinci bölümde sosyal kuşaklar hakkında genel bilgilerin yanı sıra Y kuşağının tüketim alışkanlıklarına yer verilmiştir. İkinci bölümde hazır gıda işletmeleri, yiyecek ve içecek sektörünün tarihsel gelişimi, Y kuşağının hem girişimci hem de tüketici olarak sektördeki yeri ve Y kuşağı tüketicilerinin satın alma süreçlerine tutum ve niyetlerini etkileyen faktörler incelenmiştir. Son bölümde ise Y kuşağının hazır gıda ürünlerine yönelik tutum ve niyetlerini ölçmek amacıyla yapılan araştırmaya yer verilmiştir. Araştırmada 1980- 1995 yılları arasında doğmuş 277 Y kuşağı tüketicisinin çevrimiçi anket yoluyla; hazır gıda satın alımına yönelik tutumları, hazır satın alma niyetleri, etik kimlikleri, gıda güvenliği endişeleri ve sağlık bilinçleri ölçülmüştür. Araştırma sonucunda ise Y kuşağı tüketicilerinin etik kimlik ve gıda güvenliği endişelerinin hazır gıda ürünlerine yönelik tutumları ve dolaylı olarak hazır gıda satın alma niyetleri üzerinde anlamlı etkilerinin bulunduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the factors affecting gen Y costumers' attitudes and intentions towards prepared foods. In the first part, besides general information about generations, consumption habits of gen Y are included. In the second part, the historical development of food enterprises, food and beverage industries, place of gen Y as an entrepreneur and consumer and factors affecting gen Y consumers' attitudes and intentions in purchasing processes are examined. In the last part, the research made to measure consumption preferences of gen Y is given. In this research, through the online survey of 277 gen Y consumers who were born between 1980-1995; Attitudes towards prepared food, purchase intentions of prepared food, ethical identities, food safety concerns and health consciousness were measured. As a result of this research, gen Y consumers' ethical identity and food safety concerns have significant effect on their attitudes towards prepared products and purchase intentions of prepared food.