Representation of Homesickness in Caribbean Diaspora in British Fiction: Andrea Levy's Fruit of the Lemon and Caryl Phillips' The Final Passage
Karayip diyasporasındaki yuva özlemi kavramının Britanya romanlarında temsili: Andrea Levy'nin Limonun Meyvesi ve Caryl Phillips'in Son Yolculuk romanları
- Tez No: 628517
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KUĞU TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışma, yuva özlemi kavramının Karayip diyasporasına mensup bireylerdeki etkilerinin, özellikle Andrea Levy'nin Limonun Meyvesi (1999) ve Caryl Phillips'in Son Yolculuk (1985) romanlarındaki ana karakterler üzerindeki etkilerinin incelenmesini amaçlamaktadır. Limonun Meyvesi'ndeki ana karakterin Jamaikalı göçmen bir ailenin Britanya doğumlu çocuğu olması ve Son Yolculuk'taki ana karakterin Karayipli bir göçmen olması, ana karakterlerin“yuva”arayışlarındaki benzerlik ve farklılıkların izini sürmek için önemlidir.İkinci Dünya Savaşı'nın bitimini takip eden yıllarda, Britanya'ya olan büyük çapta göçlerin nedeni özellikle erişilecek bolluk ve zenginliğe olan ortak inançtan kaynaklanmaktaydı. Fakat Britanya'ya göç eden Karayipliler bambaşka bir gerçekle karşılaştılar ve birçoğu, Britanya doğumlu çocukları için de bir ikilem olan,“yuvalarını”bulma çabasıyla yüzleştiler.Yuva özlemi birçok nedenin birleşmesinin sonucu olarak değerlendirilebilir. Bunlar; bir kişinin geçmişine aşina olmamasına, intizamsız aile bağlarına, şahsi ilişkilerindeki sorunlara ve hâtta eğitim geçmişlerine dayandırılabilir. En önemlisi ise, bir kişinin Britanya'da göçmen olmasıyla, göçmen bir ailenin Britanya doğumlu çocuğu olması arasındaki fark,“yuvalarının”neresi olduğunu saptamalarındaki belirleyici faktör olabilir. Ancak her iki taraf da ırkçılık ve ayrımcılığa uğrayabilir ve çoğunluğa ait hissetmekte zorlanabilir. Birey kendini köksüz hissettikçe ve bir yerle kendini özdeşleştiremedikçe, duygusal buhran ve neticede kimlik kriziyle karşı karşıya kalabilir. Limonun Meyvesi ve Son Yolculuk'taki ana karakterlerin ikisi de yuva özleminin yol açtığı hislerden rahatsız olmuşlardır ve huzursuzluklarını gidermek için yollar aramaktadırlar. Bu çalışma, bir giriş, dört ana bölüm ve bir sonuç bölümünden oluşmaktadır. Giriş bölümünde,“yuva”kelimesinin çağrışımları, tezin genel hatları ve her bölümün özeti sunulmuştur. Anahtar Sözcükler Sömürgeleşme sonrası Edebiyatı, Karayip diyasporası, yuva özlemi, ırk, kimlik krizi
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to analyse how the concept of homesickness has an impact on the members of Caribbean diaspora, especially on the protagonists in Andrea Levy's Fruit of the Lemon (1999) and Caryl Phillips' The Final Passage (1985). It is significant to trace the similarities and differences of their quests for“home”since the former is a Britain-born child of a Jamaican immigrant family and the latter is a Caribbean immigrant to Britain. After the years following the end of the Second World War, there was a massive immigration to Britain particularly as a result of the common belief of the abundance and wealth that it might offer. The Caribbean people who migrated to Britain encountered an altered reality and many of them faced a strain about resolving where their“home”is, which continued being a dilemma for their Britain-born children as well. Homesickness may be regarded as a consequence of the sum of many reasons. These might be grounded on one's being unfamiliar to their past, their loose family ties, the troubles in personal relationships, and it might be even due to their educational backgrounds. Most significantly, the difference between being an immigrant in Britain and being a Britain-born second generation in a migrant family may be the causal factor in determining one's“home.”However, both parties might face racism and discrimination, and therefore, both struggle for being a part of the majority. As long as people feel rootless and cannot identify themselves with a certain place, they may experience the emotional distress of it and eventually might face an identity crisis. The protagonists in Fruit of the Lemon and The Final Passage are both bothered by the sensations that homesickness causes on them and look for routes to overcome their unrest. This thesis consists of an introduction, four chapters and a conclusion. In the introduction part, the associations of“home”and the scope of the thesis are introduced with a summary of each part. Keywords Postcolonial literature, Caribbean diaspora, homesickness, race, identity crisis