Beş hececiler'in milli ve mahalli unsurlara yönelişleri
Shift of five spellers towards national and local subjects
  1. Tez No: 135035
  2. Yazar: DUYGU KUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM KAVAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
ÖZET FIRAT ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI BÖLÜMÜ YÜKSEK LİSANS TEZİ 'BEŞ HECECİLER'İN MİLLİ VE MAHALLİ UNSURLARA YÖNELİŞLERİ Duygu KUŞ Elazığ-2003, Sayfa: 121+VI 'Beş Hececiler', 'Hecenin Beş Şâiri' veya 'Hececiler' olarak bilinen Faruk Nafiz (Çamlıbel), Orhan Seyfı (Orhon), Yusuf Ziya (Ortaç), Halit Fahri (Ozansoy) ve Enis Behiç (Koryürek)'in oluşturduğu şâirler topluluğu, 'Yeni Lisan' makalesiyle filizlenen 'Millî Edebiyat' anlayışı doğrultusunda hece vezni ve konuşulan Türkçe ile şiirler yazarlar. Ziya Gökalp, Ömer Seyfettin, Mehmet Emin ve Rıza Tevfik'in görüş ve düşüncelerinin tesirinde kalan 'Beş Hececiler', 'millî romantik duyuş tarzı' ile millî ve mahallî unsurlara yönelirler. Şiirlerinde, 'tarih şuuru', 'fetih anlayışı', 'kahramanlık', 'Anadolu', 'tarihî ve temsilî değerler', 'motifler, gelenek ve görenekler', 'cemiyet hayatından kesitler' ve 'gurbet duygusu' alt başlıklarıyla tasnif edilen konu, tema ve motiflerin oluşturduğu millî ve mahallî unsurları başarıyla işlerler. ANAHTAR KELİMELER: 'Millî Edebiyat', 'Beş Hececiler', 'millî ve mahallî unsurlar' «WW »asss***
Özet (Çeviri)
ABSTRACT FIRAT UNIVERSITY INSTITUE OF SOCIAL SCEİNCES DEPARTMENT OF TURKISH LANGUAGE AND LITERATURE MASTER THESIS SHIFT OF FIVE SPELLERS TOWARDS NATIONAL AND LOCAL SUBJECTS Duygu KUŞ Elazig-2003, Page:121+VI A group of poets known as 'Five spellers', 'Five poets of spelling' or“Spellers”Faruk Nafiz (Çamlıbel), Orhan Seyfî (Orhon), Yusuf Ziya (Ortaç), Halit Fahri (Ozansoy) and Enis Behiç (Koryürek), write according to spelling meter and spoken Turkish with the inspiration of article 'New Language' and in the path of 'National Literature'. These five spellers, who are influenced by writings and ideas of Ziya Gokalp, Ömer Seyfettin, Mehmet Emin and Rıza Tevfik, indine towards national and local subjects with the feeling of 'national romantic style'. They successfully study and write on national and local subjects under the subclassifications of 'conscious of history', 'understanding of conquest', 'heroism' 'Anatolia', 'historical and representative values', 'motifs, traditional and conventional values', 'profiles from public life' and 'homesickness' in their poems. KEY WORDS: National Literature, Five Spellers, National and Local Subjects