Aşık Mevlüt Mertoğlu hayatı sanatı eserleri
Mevlüt Mertoğlu's life-art and works
  1. Tez No: 527379
  2. Yazar: ABDULHAN TAŞBAŞI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AKİF ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Bilim (Folklor) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 468
Özet
Tarihi seyir içinde âşık edebiyatı, Türklerin, İslamiyet'i kabul etmesiyle birlikte Türk sözlü edebiyatın temeli olan ozan-baksı geleneğinin muhafazakârlaşması ve yerlileşmesi ile yeni bir tarz olarak ortaya çıkmıştır. Kaynağını sözden alan âşık edebiyatı, yüzyıllar boyunca farklı kültür ve coğrafyalara yayılarak toplumun hafızasını oluşturmuş ve edebiyatın önemli bir parçası haline gelmiştir. 15. yüzyılda kendini gösteren bu edebiyat, temsilcileri olan âşıklar tarafından günümüze kadar korunmuş ve taşınmıştır. Âşık Mevlüt Mertoğlu'nun hayatı, sanatı ve eserlerinden oluşan bu çalışmanın amacı, Erzurum âşıklık geleneği çevresinde yetişen, Erzurum âşıklık geleneğinin önemli temsilcilerinden olan Âşık Mevlüt Mertoğlu'nun âşıklık geleneği içerisindeki yerini ve önemini ortaya koymaktır. Nitel bir çalışma olan bu incelemede, halk edebiyatı ve aşık edebiyatı üzerine yazılmış eserler literatür taraması yapılarak incelenmiştir. Verilerin toplanması ve analiz edilmesi sürecinde yerinde gözlemler yapılarak elde edilen veriler derlenmiş, âşık ile ikili görüşmeler yapılmış, ihtiyaç duyulan veriler toplanmış, nitel araştırma yöntemine göre bu veriler analiz edilmiştir. Âşık Mevlüt Mertoğlu'nun iki yüz on iki şiiri aşk, özlem, gurbet, kader-şans-talihten yakınma, din, tasavvuf, aile, toplumsal ve eleştirel konular, milli duygular başlıkları altında incelenmiş; şiirlerin dil, üslup ve şekilsel özellikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the course of history, the literature of Minstrel emerged as a new style with the conservatism and localization of the ozan-baksi tradition, the foundation of Turkish oral literature, with the acceptance of Islam by the Turks. The literature, which has taken its source from the word, has spread to different cultures and geographies for centuries and has become an important part of the literature. This literature, which manifested itself in the 15 century, has been preserved and moved to the present day by the lovers of the representatives. The aim of this study, consisting of the life, art and works of Mevlüt Mertoğlu, is to reveal the place and importance of Mevlüt Mertoğlu, a prominent representative of the Erzurum minstrel tradition, who grew up around the Erzurum minstrel tradition. In this study, which is a qualitative study, works written on folk literature and Minstrel literature were studied by scanning the literature. In the process of collecting and analyzing the data, the data obtained by observing on-site were compiled, bilateral interviews were made with Folk poet, the data needed were collected and the data were analyzed according to qualitative research method. Mevlüt Mertoğlu's two hundred and twelve poems are examined beneath love, missing, homesickness, remonstrance, from fate-luck, fortune, religion, islamic mysticism, family, social and critical issues, national feelings title; have been determined linguistic, stylistic and formal features of poems.