Genel anestezi uygulamasında hastaların stop-bang skorları ile uyku apne riskinin belirlenerek postoperatif komplikasyonları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between postoperative complications by determining the risk of sleep apne with the stop-bang scores of patients in general anesthesia
  1. Tez No: 628523
  2. Yazar: TUĞBA DORUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA NUR KAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Perioperatif komplikasyonlarla yakın ilişkisi gösterilmiş Obstrüktif Uyku Apne Sendromlu (OUAS) hastalarla, anestezi uygulama öncesi tanı almamış şekilde sıklıkla karşılaşılmaktadır. Tanıda altın standart polisomnografi olmakla birlikte, yoğun emek gerektirmesi, maliyetli ve zaman alıcı olması nedeniyle kullanımı sınırlıdır. Çalışmamızda; cerrahi hastalarda preoperatif dönemde STOP-Bang anket uygulamasının, OUAS tanı ve zor havayolu/komplikasyon öngörüsünde yararlılığını göstermeyi amaçladık. Prospektif çalışmamız elektif cerrahi planlanan genel anestezi altında entübe edilecek, ≥ 18 yaş, rastgele-ardışık 1000 hasta üzerinde gerçekleştirildi. Hastalar, iki adımlı, sekiz sorudan oluşan STOP-Bang anketi ile düşük, orta ve yüksek risk gruplarına ayrıldı. Demografik veriler, anestezi - havayolu özellikleri, komplikasyonlar, derlenme ünitesinde kalış süreleri ve plansız yoğun bakım (YB) gereksinimleri kaydedildi. Yüksek ve orta risk grubu, düşük risk grubuna göre ve yüksek risk grubu, orta risk grubuna göre zor maske ventilasyon/entübasyon, peroperatif komplikasyon ve plansız YB gereksinim sayıları ve derlenme ünitesinde kalış süreleri anlamlı olarak daha yüksek bulundu (tüm değişkenler için p˂0,001). STOP-Bang anketiyle OUAS açısından yüksek riskli hastalarda zor havayolu ve postoperatif komplikasyon belirleyebilme açısından tanısal performans; sırasıyla zor entübasyon için duyarlılık %77,9, özgüllük %87,4 pozitif prediktif değer (PPV) %28,0 / postoperatif pulmoner komplikasyon için ise duyarlılık %71,0, özgüllük %88,0 PPV %32,9 olarak belirlendi. Geniş hasta serili çalışmamızda; STOP-Bang anketine göre OUAS açısından, orta ve yüksek riske sahip hastaların zor maske ventilasyon/entübasyon ve postoperatif komplikasyonlarla yakın ilişkisi gösterildi. Preoperatif STOP-Bang anket uygulamasıyla, olası OUAS tanı ve risk seviyesinin belirlenmesinin anestezi yönetimi açısından yararlı olacağı kanısındayız.
Özet (Çeviri)
Patients with Obstructive Sleep Apnea Syndrome (OSAS), which have been shown to be closely associated with perioperative complications, are often encountered undiagnosed before anesthesia. Although the gold standard is the polysomnography in diagnosis, its use is limited due to its labor intensive, cost and time consuming. In our study; We aimed to demonstrate the usefulness of STOP-Bang questionnaire application in surgical patients in the preoperative period in the diagnosis of OSAS and difficult airway / complication prediction. Our prospective study was performed on 1000 randomly-consecutive patients, ≥18 years, to be intubated under general anesthesia for elective surgery. The patients were divided into low, medium and high risk groups with the STOP-Bang questionnaire consisting of two steps and eight questions. Demographic data, anesthesia-airway features, peroperative complications, duration of stay in the recovery unit and unplanned intensive care unit (ICU) requirements were recorded. The rates of difficult mask ventilation/intubation, peroperative complication and unplanned ICU requirement and durations of the recovery unite were found to be significantly higher in the high and medium risk groups compared to the low risk group and in the high risk group compared to the medium risk group (p˂0.001 for all variables). Diagnostic performance in determining difficult airway and postoperative complications in patients at high risk for OSAS with the STOP-Bang survey; respectively, sensitivity was 77.9% for difficult intubation, specificity was 87.4%, positive predictive value (PPV) was 28.0%, and sensitivity for postoperative pulmonary complication was 71.0%, and specificity was 88.0%, PPV was 32.9%. In our large patient series study; according to the STOP-Bang survey, patients with moderate and high risk for OSAS were closely associated with difficult mask ventilation / intubation and postoperative complications. We believe that with the preoperative STOP-Bang survey application, determining the possible OSAS diagnosis and risk level will be beneficial for anesthesia management.