Üniversite öğrencilerinde bağlanma ve sosyal bağlılık arasındaki ilişkide yetersizlik duygusu ve mükemmeliyetçiliğin aracı rolü
The mediating role of inferiority feeling and perfectionism on the relationship between attachment and social connectedness among university students
- Tez No: 628524
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAKİ DUY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışmanın amacı, üniversite öğrencilerinde kaygılı ve kaçınan bağlanma biçimleri ile sosyal bağlılık arasındaki ilişkilerde yetersizlik duygusu ve mükemmeliyetçiliğin aracı rolünün incelenmesidir. Araştırmanın katılımcıları, Anadolu Üniversitesinin farklı fakültelerinde örgün lisans programlarına devam eden 390 üniversite öğrencisinden [257 kadın(%65,9), 133 erkek(%34,1)] oluşmaktadır. Araştırmanın verileri Kişisel Bilgi Formu, Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri II, Yetersizlik Duygusu Ölçeği, Olumlu Olumsuz Mükemmeliyetçilik Ölçeği ve çalışma kapsamında Türkçe uyarlaması yapılan Sosyal Bağlılık Ölçeği-Gözden Geçirilmiş Form ile toplanmıştır. Verilerin analizinde, doğrulayıcı faktör analizi ve yapısal eşitlik modeli yöntemlerinden yararlanılmıştır. Doğrulayıcı faktör analizi sonucunda, Sosyal Bağlılık Ölçeği- Gözden Geçirilmiş Formun geçerli ve güvenilir bir ölçme aracı olduğu ortaya konulmuştur. Yapısal eşitlik modeli kullanılarak gerçekleştirilen analiz sonucunda, yetersizlik duygusunun kaygılı bağlanma ve işlevsel olmayan mükemmeliyetçilik arasındaki ilişkide tam aracı; işlevsel olmayan mükemmeliyetçiliğin yetersizlik duygusu ve sosyal bağlılık arasındaki ilişkide kısmi aracı; yetersizlik duygusu ve işlevsel olmayan mükemmeliyetçiliğin kaygılı bağlanma ve sosyal bağlılık arasındaki ilişkide tam aracı; işlevsel mükemmeliyetçiliğin ise kaçınan bağlanma ve sosyal bağlılık arasındaki ilişkide kısmi aracı rollerinin bulunduğu belirlenmiştir. Elde edilen bulgular ilgili alan yazın bağlamında tartışılmış ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to investigate the mediator role of inferiority feeling and perfectionism in the relationships between anxious and avoidant attachment styles and social connectedness among university students. The participants of the study consisted of 390 university students [257 females (65.9%), 133 males (34.1%)], enrolled in various undergraduate programs at Anadolu University. The data of the study was collected by Demografic Data Form, Experiences in Close Relationships-Revised, Inferiority Feeling Scale, Almost Perfect Scale-Revised, and Social Connectedness Scale-Revised adapted to Turkish in this study. Confirmatory factor analysis and structural equation modeling were employed to investigate mediating role of inferiority feeling and perfectionism on dimensions of attachment and social connectedness. The structural equation modeling indicated that inferiority feeling fully mediated the relationship between anxious attachment and maladaptive perfectionism, maladaptive perfectionism partially mediated the relationship between inferiority feeling and social connectedness, inferiority feeling and maladaptive perfectionism fully mediated the relationship between anxious attachment and social connectedness, adaptive perfectionism partially mediated the relationship between avoidant attachment and social connectedness. The findings of the study were discussed in line with the related literature, and some suggestions were made for practioners and further research.