Video yardımlı torakoskopik cerrahi (VATS) uygulanan hastalarda ultrasonografi eşliğinde yapılan serratus anterior plane blok ile infiltrasyon blok uygulamasının intraoperatif ve postoperatif etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparison of intraoperative and postoperative effects of serratus anterior plane block performed with ultrasound and infiltration block in patients undergoing video assisted thoracoscopic surgery (VATS)
- Tez No: 628522
- Danışmanlar: PROF. DR. BELGİN YAVAŞCAOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Çalışmamızda video yardımlı torakoskopik cerrahi (VATS) uygulanacak hastalarda, preventif uygulanan serratus anterior plan (SAP) bloğu ve infiltrasyon bloğunun intraoperatif ve postoperatif analjezik etkinliklerini prospektif ve randomize kontrollü olarak karşılaştırmayı amaçladık. Çalışma, etik kurul onayı ve hastalardan alınan yazılı onam sonrası, elektif VATS uygulanacak, Amerikan Anestezistler Derneği (ASA) sınıflaması 1-2 olan, 18-80 yaş grubu 60 hastada gerçekleştirildi. Hastalar randomizasyon sonrası demografik verileri kaydedilerek rutin monitorizasyon ve genel anestezi indüksiyonu sonrası, SAP (Grup SAPB) ve infiltrasyon blok (Grup İB) yapılan gruplar olarak ikiye ayrıldı. Tüm hastaların hemodinamik verileri indüksiyon öncesi, sonrası ve intraoperatif 30 dakikalık periyotlarda kaydedildi. Postoperatif bütün hastalara morfin ile hazırlanmış hasta kontrollü analjezi (HKA) uygulandı. Hastaların intraoperatif hemodinamik verileri ve opioid tüketimlerini, istirahat ve öksürmekle Vizüel Analog Skalaları (VAS), ilk HKA dozuna gereksinim zamanı, postoperatif opioid tüketimleri, kurtarıcı analjezik gereksinimi, mobilizasyon zamanları, opioid yan etkileri, hasta ve cerrahi ekibin memnuniyeti değerlendirildi. İntraoperatif hemodinamik veriler ve opioid tüketimleri her iki grupta benzer bulundu. SAPB grubunda postoperatif ağrı skorları (0. ve 30. dk, 1. 2. 4. 8. ve 12.
Özet (Çeviri)
In our study, we aimed to compare the intraoperative and postoperative analgesic activities of the preventive applied serratus anterior plan (SAP) block and infiltration block in patients undergoing video-assisted thoracoscopic surgery (VATS) with a prospective and randomized control. The study was carried out in 60 patients in the 18-80 age group, who were eligible to apply elective VATS, with the American Society of Anesthesiologists (ASA) classification 1-2, following ethical committee approval and written consent from patients. Patients were divided into two groups as SAP (Group SAPB) and infiltration block (Group IB) after routine monitoring and general anesthesia induction by recording demographic data after randomization. Hemodynamic data of all patients were recorded before, after induction and intraoperative 30 minutes periods. Patient controlled analgesia (PCA) prepared with morphine was applied to all patients postoperatively. Intraoperative hemodynamic data and opioid consumption of patients, resting time and coughing Visual Analog Scales (VAS), time to first PCA dose, postoperative opioid consumption, salvage analgesic requirement, mobilization times, opioid side effects, patient and surgical team's satisfaction were evaluated. Intraoperative hemodynamic data and opioid consumption were similar between the two groups.