Kişilik özelliklerinin iş performansına etkisi: Hizmet sektörü çalışanlarına yönelik bir araştırma
The effect of personality characteristics on job performance: A survey on service sector employees
- Tez No: 628527
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HACER ARSLAN KALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmanın amacı beş faktör kişilik özelliklerinin görev performansı üzerindeki etkisini araştırmaktır. Bu amaçla Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaşı Araştırma Hastanesi çalışanlarına anket uygulaması yapılmıştır. Hastane yönetiminden gerekli izin alınarak, toplam 1574 işgöreni bulunan hastane çalışanlarına 296 adet anket uygulanmış ve 9 adet anket uygun görülmediği için değerlendirmeye alınmamıştır. Anketler yüz yüze uygulanmıştır ve bu bağlamda 287 anket analizi yapılmıştır. Uygulanan anket içeriğinde 44 sorudan oluşan beş faktör kişilik analizi ve 9 sorudan oluşan bir görev performansı testi yapılmıştır. Hastane çalışanlarına uygulanan anket yöntemiyle elde edilen veriler analizler edilmiştir. Araştırmada, istatistiki verilerin elde edilebilmesi maksadı ile SPSS Statistics 22.0 ve AMOS 21 paket programları kullanılmıştır. SPSS programı ile Açıklayıcı Faktör Analizi, Frekans Analizi, Cronbach Alpa Analizi, Korelasyon ve Çoklu Regrasyon Analizi yapılırken, Amos programı ile Doğrulayıcı Faktör Analizi yapılmıştır. Sonuç olarak, sorumluluk ve deneyime açıklık seviyeleri anlamlı bir şekilde işgören performansını arttırırken, nevrotiklik seviyesi anlamlı bir şekilde işgören performansını azaltmaktadır. Dışa dönüklük özelliğinin ise işgören performansı üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the effect of five-factor personality traits on task performance. For this purpose, a survey was applied to the employees of Van Yüzüncü Yıl University, Dursun Odabaşı Research Hospital. With the necessary permission from the hospital management, 296 questionnaires were applied to the hospital employees with a total of 1574 employees, and 9 surveys were not evaluated because they were deemed inappropriate. The questionnaires were applied face to face and in this context, 287 survey analyzes were conducted. In the questionnaire applied, five factor personality analysis consisting of 44 questions and a task performance test consisting of 9 questions were performed. The data obtained through the questionnaire method applied to the hospital staff were analyzed. In order to obtain statistical data, SPSS Statistics 22.0 and AMOS 21 package programs were used in the study. Descriptive Factor Analysis, Frequency Analysis, Cronbach Alpa Analysis, Correlation and Multiple Regression Analysis were performed with the SPSS program, while the Confirmatory Factor Analysis was performed with the Amos program. As a result, levels of responsibility and openness to experience significantly increase employee performance, while the level of neuroticity significantly reduces employee performance. It was determined that the extroversion feature did not have a significant effect on employee performance.