A Comparative study of the characteristic aspects of apocalyptic novels: Mary Shelley's The Last Man (1826), H.G. Wells's The War of the Worlds (1897), John Wyndham's The Day of the Triffids (1951) and Jeanette Winterson's The Stone Gods (2007)
Apokaliptik romanların karakteristik açıdan karşılaştırmalı çalışması: Mary Shelley'nin The Last Man'i, H.G. Wells'in The War of the Worlds'u, John Wyndham'ın The Day of the Triffids'i ve Jeanette Winterson'ın The Stone Gods'ı
- Tez No: 628534
- Danışmanlar: PROF. DR. NÜKET BELGİN ELBİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 231
Özet
Bu çalışmanın amacı İngiliz apokaliptik romanlarının karakteristik özelliklerindeki dönüşümü ve bu dönüşümün neden ve sonuçlarını Shelley, Wells, Wyndham ve Winterson'ın romanları üzerinden 1826'dan 2007 yılına kadarki süreçte tartışmaktır. Bu çalışma İngiliz Edebiyatında ilk modern apokaliptik romandan başlayarak seçilen dört romanda resmedilen apokaliptik şartların, unsurların ve güçlerin dönüştüğünü göstermeyi amaçlamaktadır. Bu dönüşüm esrarengiz, görünmez ve beden-dışı güçlerden bir grup bilim insanı, tiran kötü karakterlere veya uzaylılara ve nihayet felaketlerden herkesin doğrudan sorumlu olduğu kolektif bir suçluluğa doğru olmuştur. Seçilen romanlar apokaliptik, postkolonyal, posthumanist ve ekokritik yaklaşımların bulgularından yararlanacaktır. Bilim Kurgu eleştirmeni Darko Suvin'in“biliş, yadırgatma ve yenilik”kavramlarına romanların tartışmasında atıfta bulunulacaktır. Bu çalışma ayrıca seçilen romanları Kermode ve Berger'in apokaliptik teorileri/yazıları ışığında ele alacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to discuss the transformation of the characteristics of the British apocalyptic novels and the reasons and consequences of this transformation in the apocalyptic novels of Shelley, Wells, Wyndham and Winterson over the period of 1826 through 2007. This study aims at showing that starting from the first modern apocalyptic novel in British Literature, the conditions, elements, and forces of apocalypse portrayed in the four selected novels have been transformed from enigmatic, invincible and disembodied forces to a group of scientists, tyrant villains or aliens and finally to collective culpability where everyone is directly responsible for calamities. The selected novels will benefit from the findings of apocalyptic, postcolonialist, posthumanist and ecocritical approaches. Science fiction critic Darko Suvin's concepts of“cognition, estrangement and novum”will also be referred to in the discussion of the novels. This study will also investigate the selected novels in the light of the apocalyptic theories/writings of Kermode and Berger.