6. sınıf Türkçe dersinde drama yöntemini kullanmanın öğrencilerin sosyal beceri ve derse karşı tutumuna etkisi
The effect of using drama in Turkish lesson teaching on 6th grade students social skills and attitude towards lesson
- Tez No: 628541
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ APTULKERİM DİNÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Amaç: Bu çalışmada drama yönteminin öğrencilerin Türkçe dersine yönelik tutumlarına ve sosyal becerilerinin gelişimine etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Araştırmada deneysel desen kullanılmıştır. Ön test son test gruplu deneysel desenle çalışma yürütülmüştür. Çalışmada deney ve kontrol grupları oluşturulmuş ve deney grubuyla 6 hafta, 24 saatlik bir çalışma yapılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, 2018-2019 öğretim yılında Iğdır ilinde bulunan bir devlet okulunda öğrenim gören altıncı sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırma 30'u deney ve 30'u kontrol olmak üzere toplam 60 öğrenci ile yürütülmüştür. Araştırma öncesinde gruplara ön test uygulanmıştır. Öğretim süreci, deney grubun için araştırmacı tarafından Türkçe ders kitabındaki tema esasına dayalı yıllık plan kazanımları doğrultusunda hazırlanan drama çalışmalarıyla yürütülmüştür. Kontrol grubunda ise Türkçe ders kitabı doğrultusunda öğretim gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonunda çalışma gruplarına son test uygulanmıştır. Verilerin çözümlenmesi için SPSS 22.0 istatistik paket programı ve IBM Amos 23 kullanılmıştır. Bağımlı ve bağımsız örneklemler için t testi, etki büyüklüğü ve Amos Kovaryans analizi kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmanın veri analizine göre, kontrol ve deney grubu öğrencilerinin deneysel işlem öncesi sosyal beceri ve derse yönelik tutumları arasında anlamlı bir fark bulunmadığı belirlenmiştir. Deneysel işlem sonrasında sosyal beceri ve Türkçe dersine yönelik tutumları arasında deney grubu lehine anlamlı bir fark bulunmuştur. Deney grubu sosyal beceri ve tutum ön test-son test verilerinde son test lehine anlamlı bir fark bulunmuştur. Sonuç: Araştırma sonucunda deney grubu öğrencilerinde drama yöntemiyle öğretimin derse karşı olumlu tutum geliştirdiği görülmüştür. Drama yönteminin sosyal becerilerin geliştirilmesinde önemli bir rol oynadığı sonucuna varılmıştır. Araştırma sonucunda dramanın tutum ve sosyal becerileri anlamlı düzeyde etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study, it was aimed to determine the effect of drama method on students' attitudes towards Turkish lesson and in the development of their social skills. Method: The experimental design was used in the research. An experimental pattern with pre-test post-test groups was carried out of the study. Experimental and control groups were formed in the study and a 6-week, the 24-hour study was conducted with the experimental group. The study group of the study consists of sixth-grade students studying at a public school in Iğdır province in the 2018-2019 academic year. The research was carried out with a total of 60 students, 30 of whom were experiments and 30 were controls. Before the research, the groups were pretested. By the researcher, the teaching process for the experimental group was carried out through drama studies prepared in line with the annual plan acquisitions based on the theme of the Turkish textbook. In the control group, teaching was carried out in line with the Turkish textbook. At the end of the research, a post-test was applied to the study groups. SPSS 22.0 statistical software and IBM Amos 23 were used to analyze the data. dependent and independent samples t-test, effect size and Amos Covariance analysis were used for this research. Findings: According to the data analysis of the research before the experimental process, it was determined that there was no significant difference between the control and experimental group students' social skills and attitudes towards the lesson. After the experimental process, a significant difference was found in favor of the experimental group between social skills and attitudes towards Turkish lesson. In the experimental group social skills and attitude pre-test and post-test data, a significant difference was found in favor of the post-test. Result: As a result of the research, it has been observed that teaching with the drama method in the experimental group students has developed a positive attitude towards the lesson. It is concluded that the drama method plays an important role in the development of social skills. As a result of the research, it was seen that drama significantly affected attitude and social skills.