Nikomedia Hoşgörü Fermanı'nın Kocaeli kent kültürü ve toplumsal bellek bağlamında yeri ve önemi
The place and importance of Nicomedia Edict of Tolerance on Kocaeli city culture in the context of social memory
  1. Tez No: 628542
  2. Yazar: ELİF SU KOÇYİĞİT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEM ÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat Politikaları ve İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışma, İzmit kentinin tarihinde Roma İmparatorluğu'nda Nikomedia olarak başkentlik yaptığı döneme ait tarihsel bir gerçekliği anlatmaktadır. M.S. 311 yılında açıklanan“Hoşgörü Fermanı”tarihte dinler arası hoşgörü ve toleransın başlangıcı olmuştur. Aynı zamanda başkent olma sebebi ile sahip olması gereken tarihi değerin ortaya çıkması için çalışmaların yapılması gerekmektedir. İzmit'in sanayi kenti olmasının dışında içinde sakladığı tarihsel dokunun gün yüzüne çıkması önemlidir. Turizm ile ilgili haklı payının kendisine verilmesi için yapılacak arkeolojik çalışmaların sistemli hale gelmesi gerekmektedir. Kentin şimdiki konuklarıyla kültürel bağlarını güçlendirebilmesi için bu zenginliğin farkına vardırtacak çalışmaların yapılması önemlidir. Toplum, yaşadığı kentin kültürel değerlerinin bilincinde olmayı hak eder. Kentin kimliğini oluşturan kültür öğeleri önemlidir. Toplumsal kimliğin güçlenmesi için halkın bu bilgilerin bilincinde olması değerlidir.
Özet (Çeviri)
This study is about the Edict of Tolerance, which was announced at A.D. 311, and its effects on the history of İzmit about interreligious tolerance when the city was named as Nicomedia as the capital of the Roman Empire. Since it was a capital city, studies have to be done to reveal its historical value. It is important to unearth İzmit's hidden historical texture beyond being just an industrial city. Archeological works must be systematic to given the rightful share of tourism. In order to strengthen the cultural ties of the citizens, it is important to carry out studies that will recognize this wealth. Societies deserve to be aware of the cultural values of the city they live in. Cultural elements that generate the identity of the city are important. It is valuable for the society to be aware of this information in order to strengthen the social identity.