Taşımalı eğitimin yönetimi ve sorunları: Adıyaman ili örneği
  1. Tez No: 387743
  2. Yazar: İSMET KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR BAHARÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Kamu Yönetimi, Education and Training, Public Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Eğitim, bireyin doğumundan ölümüne kadar bir süreci içerir. Bu süreç esnasında bireyler çeşitli bilgi, beceri, tutum ve değerler elde ederler.Ülkemizde belli bir yaş aralığında bulunan tüm bireylerin eğitim olanaklarından eşit olarak yararlanabilmeleri için taşımalı eğitim sistemi uygulanmaktadır.Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 1989- 1990 öğretim yılından itibaren UNESCO'nun katkılarıyla Taşımalı İlköğretim uygulaması başlatılmıştır. Uygulamanın verimli sonuç vermesiyle sonraki yıllarda hızla yaygınlaştırılmıştır. İlkin iki ilde deneme mahiyetinde iken 2008?2009 Eğitim döneminde seksen ilde uygulanmıştır. Sistemin daha verimli hale getirilmesi için çalışmalar devam etmektedir.Araştırmada Adıyaman il merkezi ve merkez ilçede taşıma merkezi okulların sorunları belirlenmeye çalışılmıştır. Bu nedenle taşıma merkezi okulların sayısı, bu okulların fiziki yapısı, öğretmen ve diğer personel durumu, taşınan yerleşim alanları ve buralardan taşınan öğrenci sayısı belirlenmiştir. Taşıma merkezi okulların, Taşımalı İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinin hangi gerekçesine dayanarak öğrenci aldığı verilerle tespit edilmiştir.Adıyaman ili sınırları içerisinde doksan altı taşıma merkezi ilköğretim okullarına toplam on bir bin otuz dokuz öğrenci, günü birlik taşınmaktadır. Adıyaman merkez ve merkez ilçede toplam yirmi üç okul taşıma merkezi, doksan dokuz taşınan köy ve köy altı yerleşim alanı bulunmaktadır. Taşıma merkezi okullara günü birlik taşınan öğrenci sayısı ise iki bin beş yüz on beştir.Bu çalışmada merkez seçilen taşıma merkezi okullarında karşılaşılan sorunlar belirlenmeye çalışılmıştır. Elde edilen verilerin değerlendirilmesi sonucunda; taşınan öğrencilerin eğitim öğretim açısından olumlu yönden etkilendikleri, ancak taşıma merkezi okulların fiziki, personel ve araç gereç yönünden yetersiz oldukları sonucuna varılmıştır. Belirlenen yirmi üç okuldan sadece on bir okulda yemekhane ve kütüphane, beş okulda spor alanları olduğu görülmüştür. On sekiz okulda derslik yetersizliği bulunmamaktadır. Bundan dolayı da bu okullarda normal öğretim yapılmaktadır. Beş okulda ise derslik yetersizliğinden dolayı ikili eğitim yapıldığı tespit edilmiştir.Taşımalı Eğitim uygulamasının verimli bir şekilde yürütülebilmesi, belirlenen hedeflerin yakalanabilmesi için eğitim ortamlarının yeterince elde edilmesi, derslik sayısının yeteri kadar oluşturularak ikili eğitiminden normal eğitime geçişin sağlanması gerekir. Ana branşlar da dâhil, birçok alanda normlar münhal bulunmaktadır. Özellikle görsel sanatlar, müzik, teknoloji ve tasarım, beden eğitimi, din kültürü ve ahlak bilgisi ve rehberlik alanlarında ciddi bir öğretmen eksikliği görülmüştür. Memur ve hizmetli kadrolarındaki boşluk daha ciddi boyutlardadır.Taşımalı İlköğretim Kurumları yönetmeliğinin 9. maddesinin a, b ve c fıkralarına göre taşınan öğrenci sayısının 1350, aynı maddenin d bendine göre taşınan öğrenci sayısının ise 1165 olduğu belirlenmiş, bundan hareketle de birleştirilmiş sınıf çıkışlı öğrencilerin oranlarının oldukça yüksek olduğunu görmekteyiz. Toplam taşınan 2515 öğrenciden, 1165'inin birleştirilmiş sınıf çıkışlı olması azımsanmayacak kadar yüksek bir rakamdır. Üçüncü veya beşinci sınıfa kadar birleştirilmiş sınıflarda okuduktan sonra taşıma merkezlerine taşınan öğrencilerin başarı durumlarının iyi olmayacağı bilinen bir gerçektir. Oysa fırsat ve olanak eşitliği açısından birleştirilmiş sınıf uygulamasının yanlış olduğu ifade edilmişti.ANAHTAR SÖZCÜKLER Temel Eğitim, İlköğretim, Taşımalı Eğitim, Öğrencisi Taşınan Yerleşim Birimi, Taşıma Merkezi İlköğretim Okulu, Birleştirilmiş Sınıf
Özet (Çeviri)
Education includes the process of individuals from birth to death.During this process,they gain various knowledge,skills,attitudes and values.In our country, Transporting System is applied ort he individuals, in a particular age range, to benefit from educational opportunities equally.Starting from 1989?1990 academic year, with the help of UNESCO, Transporting Primary application has been launched by Ministry of Education. After the effective results of the application, this application was expanded afteryears. At first, it was in trial in two provinces but in 2008?2009 Educational period it was spreaded to 80 provinces and the studies ort he recovery of the system continue intensively.In the research, the problems of the transportation central schools in the province of Adıyaman and central district were determined. Therefore, the number of the transportation central schools, physical structure of the schools, the situation of the teachers and other staff, transported residential areas and the number of the students carried on there were determined. How the transportation central schools received the students, were determined with the datas that were based on the regulation.In the province of Adıyaman, within a day 11039 students are transported to 96 transportation central primary schools. In this study, the problems that were encountered in the transportation schools selected as centers were determined.In central and central districts of Adıyaman, there are twenty-three (23) school transportation centres, ninety-nin e (99) transported villages and smaller villages residential areas. The number of the students transported to the transportation schools within a day is 2515.As a result of the data obtained, it is concluded that the students transported were influenced positively in terms of education but transportation central schools are insufficient in terms of physical structure, staff and equipment. According to the results that were obtained, there are refectories and libraries in only eleven schools in twenty-three schools and there are sports fields in five schools. It can be seen that in eight schools normal education is done because there is no inadequacy of classrooms but in five schools dual education is done due to the lack of classrooms.The educational enviroment should be obtained adequately in order to attain targets and to carry out the application of Transporting System effectively. Also by forming the number of the classrooms sufficiently, the transition from dual education to normal education should be provided. Including the main branches in most areas the standards are vacant. Particularly, a serious lack of teachers has been seen in the areas of Visual Arts, Music, Technology and Design, Physical Education, Religious Culture and Moral Knowledge, Guidance. The vacancy in the positions of officer and employee is more serious.According to the a,b and c clauses of the 9th item of the Regulation of Transporting Primary School, the number of the transported students are 1350, to the b article of the same item the number is 1165. So, we see that the rate of the students from unified classes are quite high. 1165 of the 2515 students were graduated from unified classes and this is such a high number that shouldn?t be underestimated. It is a known fact that after studying in unified classes until the third or fifth grade, the success of the students transported to the transportation centers won?t be well.However, in terms of equality of opportunities and possibility it was expressed that the application of unified class was wrong.KEY WORDS Bussed Education, Primary Scholl, Transpottation Primary, Settlement of a student?s transportation , Unıted class, Transportation Central Scholl,