Tourism, conservation, and subjective well-being in world heritage sites: The historic areas of İstanbul
Dünya kültür mirası alanlarında turizm, koruma ve sübjektif refah: İstanbul'un tarihi alanları
- Tez No: 628552
- Danışmanlar: PROF. DR. BENGİ ERTUNA AKBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu araştırma, İstanbul'un Dünya Kültür Mirası alanına ev sahipliği yapan Fatih ilçesinde, turizm ve koruma çalışmaları ile yerel halkın sübjektif refahı arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Mutluluk Endeksine ek olarak turizm ve koruma algısını da ölçen anket formu, katmanlandırılmış basit rastgele örneklem ile Fatih'te yaşayan 477 kişiye yüz yüze hane halkı anketi şeklinde uygulanmıştır. Ardından, anketin uygulandığı mahalleler, turizm odaklarına göre kategorize edilerek mekânsal bir değişken elde edilmiştir. Demografik ve mekânsal değişkenlere göre olan farklılıklar soru bazında belirlenmiş ve yaşam memnuniyetini sübjektif refahın temsili bir bağımlı değişkeni olarak kullanarak, farklı refah parametreleri ve turizm ve koruma hakkındaki görüşler ile yaşam memnuniyet arasındaki ilişki mahallelerin turizm odağına göre ikili logit regresyonla tespit edilmiştir. Bulgular, Türkiye'de yaşam memnuniyeti konusundaki literatürü desteklemektedir. Buna ek olarak sonuçlar, Fatih'in turizm ile iç içe olan mahallelerinde turizm algısının daha olumlu olduğuna ve bunun aynı zamanda yaşam memnuniyeti ile de ilişkili olduğuna işaret etmektedir. Bulgular doğrultusunda, şehirlerde yer alan Dünya Kültür Mirası alanlarında yerel halkın tespiti ve bunun turizm alanlarında yapılacak olan sübjektif refah araştırmaları için olan yansımaları tartışılmaktadır. Bulgular, turizmin mekânsal dağılımının kentsel turizm destinasyonlarında sübjektif refah dokusunu etkilediğine işaret etmektedir. Bu bağlamda, yerel halkın kültürel miras ve turizm farkındalığı artıracak sosyal politika önerileri sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research focuses on the interrelations between subjective well-being, tourism activity and conservation efforts for residents living in Fatih, housing Istanbul's World Heritage properties. Using a modified version of Happiness Index to capture perceptions of tourism and conservation, this research utilizes a household survey with 477 residents of Fatih district of Istanbul chosen via a stratified simple random sampling. Fatih's neighborhoods in which data collection took place are categorized with respect their tourism focus, creating a spatial tourism variable. The differences according to demographic and spatial characteristics are determined on an item basis. Subsequently, using life satisfaction as a proxy dependent variable, the relationship between life satisfaction, well-being, and perceptions of tourism is investigated using binary logit regressions with respect to neighborhoods' tourism focus. Findings reaffirm previous scholarship on subjective well-being in Turkey. Furthermore, they indicate that, in Fatih, residents in tourism-focused neighborhoods have more positive perceptions of tourism which also resonates in the likelihood of their life satisfaction. In line with these findings, distinguishing residents of World Heritage Sites in urban settings, and its ramifications for future well-being research in tourism-focused regions are discussed. The findings indicate that spatial distribution of tourism to influence patterns of subjective well-being in urban tourism destinations. In this context, social policy measures that would increase residents' awareness in terms of cultural heritage and tourism are suggested.