The effects of tourism on the subjective well-being of the residents of Cappadocia
Turizmin Kapadokya'da yaşayan insanların subjektif refahına etkileri
  1. Tez No: 582878
  2. Yazar: SELENAY ATA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BENGİ ERTUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Dünya Kültür Mirası olarak tescillenen değerler, destinasyonlara ziyaretçi çekme konusunda yadsınamaz bir öneme sahiptir. Her ne kadar turizm ulusal ve bölgesel ekonomilere katkı sağlasa da, aynı zamanda ziyaretçi çeken bölgelerde ikamet eden nüfus üzerinde yarattığı etkilerden ötürü yerel halk açısından değerlendirilmesi gereken bir faktördür. Turizmin yerel halk üzerinde yarattığı etkiler üzerine yapılan akademik çalışmaların rehberliğinde, bu araştırma Göreme Ulusal Parkı ve Kapadokya'da yaşayanların subjektif refah değerlendirmelerini, bu bireylerin turizm ve koruma çalışmalarını nasıl algıladıklarıyla harmanlamayı amaçlamaktadır. Nicel veriler kullanılarak yapılan bu araştırmada, bir mutluluk endeksinin yanı sıra turizm ve koruma algısı ile ilgili sorulardan oluşan bir anket, Kapadokya'da yaşayan ve kolaylıkla ulaşılabilir örnekleme ile seçilen 178 kişiye uygulanmıştır. Bu araştırmanın bulguları, turizm ve koruma çalışmalarının olumlu algısının kişilerin mutluluk seviyelerini güçlendiren bir faktör olduğuna işaret etmektedir. Bu sonuçların ışığında, gelecek araştırmalar için öneriler sunulmakta ve karar vericiler için yansımalar tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
World Heritage Sites represent an important attraction for prospective visitors to a destination. Although tourism significantly contributes to both national and local economies, it is of paramount importance to residents of destinations, whose lives are influenced by the prevalence of tourism activity to a great extent. Guided by previous research focusing on tourism's effect on resident well-being, this study aims to investigate the relationship between subjective well-being of the residents and their perceptions of tourism and conservation in Göreme National Park and the Rock Sites of Cappadocia. This descriptive research uses a quantitative approach, in which a survey instrument consisting of a happiness index and questions on tourism and conservation measures was administered to 178 residents in Cappadocia using a convenience sampling approach. Study findings demonstrate that positive perceptions of tourism and conservation reinforce community well-being in Cappadocia. These results' implications for future research and policy-makers are discussed.