Güzel sanatlar eğitimi sürecinde sanat eleştirisi içerikli dersler ile anasanat atölye dersleri arası etkileşime dayalı öğrenci ve öğretim elemanı görüşleri
Opinions of students' and faculty members' based on theinteraction between the courses related to art criticism andarts major workshop courses during fine arts education
- Tez No: 628568
- Danışmanlar: PROF. DR. SUZAN DUYGU BEDİR ERİŞTİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Çağdaş bireyler yetiştirmede önemli olan sanat eğitimi, zamanla bilişsel bir sürece yönelmiş ve sanat eleştirisi, sanat tarihi, estetik gibi alanları içerisine almıştır. Bu bağlamda sanat eğitimi gören bireylerin estetik algısı olan, eleştiri yapabilen ve dünyanın kültürel yapısına yönelik farkındalık sahibi olması beklenir. Sanat alanında öğrenim gören öğrenciler bu alanlara ilişkin daha derin boyutta bakabilmeli ve uygulama çalışmaları ile sanat eleştirisi konu bağlamlarını iyi düzeyde ilişkilendirebilmelidir. Bu araştırma, güzel sanatlar eğitimi bölümlerinde öğrencilerin sanat eleştirisi konu bağlamları ile atölye uygulamaları arasındaki etkileşimini açıklamaya ve sorgulamaya ilişkin fenomenolojik araştırma yöntemi çerçevesinde yapılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu sanat eğitimi gören toplam 10 öğrenciden oluşmuştur. Konu bağlamında öğretim üyelerinden de (toplam 6) görüşler alınmıştır. Veri toplama sürecinde 'yarı yapılandırılmış görüşme', 'odak grup görüşmesi', 'doküman incelemesi' veri toplama yöntemleri kullanılmıştır. Ek olarak öğrencilerle eser analizine dayalı bir uygulama gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler tematik analiz çerçevesinde incelenmiş ve bütüncül bir yapı içerisinde sunulmuştur. Araştırma sonucunda, öğrencilerin orta düzeyde sanat eleştirisi ve uygulamaya dayalı ilişkilendirmeler yaptığı görülmüştür. Bu ilişkilendirmeler daha çok biçimsel olmakta, derin ve felsefi boyuta ulaşamamaktadır.
Özet (Çeviri)
Art education which is of importance to raise modern individuals has gravitated towards cognitive process in the process of time and included fields such as art criticism, art history and aesthetics. In this regard, individuals who received art education are expected to have asthetic perception, to be able to criticize and to have consciousness of the cultural structure of the world. Students receiving education in the field of art should be able to look more deeply into these fields and associate application studies with the subject contexts of art criticism at good level. The present study was conducted in the frame of phenomenological research design regarding explaining and investigating the students' interaction between workshop applications and subject contexts of art criticism in the department of fine arts education. The study group involved ten students receiving art education. The opinions of six faculty members concerning to the subject were also gathered. In the data collection process, data collection instruments such as 'semistructured interviews', 'focus group interviews' and 'document analysis' were utilized. In addition, an application based on an analysis of artworks were implemented with the students. The data collected were analyzed using thematic analysis and presented in a holistic structure. The findings indicated that students could make associations moderately based on art criticism and applications. These associations were mostly stylistic and thus far from being deep and philosophical.