X ve Y kuşağı öğretmenlerin öğrencileri motive etme yöntemleri ile X ve Y kuşağı yöneticilerin öğretmenleri motive etme yöntemleri
X and Y generations teachers' methods to motivate their students and X and Y generations managers' methods to motivate the teachers
- Tez No: 628569
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ TAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Eğitimin zaruri olma durumu insanoğlunun varlığından günümüze süregelen bir olgudur. Bireyler hayatlarının bir döneminde mutlaka eğitim çarkından geçmektedir. Milletler, geleceklerine eğitim ile şekil verir. Bu süreçte ise eğitim iklimi içerisinde yer alan öğrenci, öğretmen ve yöneticilere büyük sorumluluk düşmektedir. Öğretmen - öğrenci ilişkileri ve öğretmen - yönetici ilişkileri okul atmosferini doğrudan etkilemektedir. Bu durum öğretim faaliyetlerini doğrudan etkilemektedir. Motivasyon ise bu faaliyetleri arttırıcı bir etkiye sahiptir. Öğretmen, öğrenci ve yönetici motivasyonu farklı boyutlarda araştırılmıştır. Bu araştırmanın amacı X ve Y kuşağındaki öğretmenlerin öğrencilerini motive etme şekilleri ve X ve Y kuşağındaki yöneticilerin öğretmenleri motive etme şekillerini belirlemektir. Bu kapsamda öncelikle kuşaklar ve özellikleri incelenmiş ardından motivasyon kavramı ele alınmıştır. Araştırmada nitel araştırmalarda veri toplama aracı olarak görüşme tekniği kullanılmıştır. Katılımcıların kullandıkları motivasyon türleri ve araçlarına ilişkin görüşlerini almak için araştırmacı tarafından hazırlanan açık uçlu sorular uygulanmıştır. Veri analizi yapılırken içerik analizi tekniği kullanılmıştır. Araştırma sonucunda öğretmenlerin ve yöneticilerin ait oldukları kuşaklar veya cinsiyetlerine bakılmaksızın benzer motivasyon türleri ve araçları kullandıkları görülmüştür. Öğretmenlerin öğrencilerini motive etmelerindeki öncelikli etmen onların ilgi ve ihtiyaçlarıdır. Yöneticiler ise birlikte çalıştıkları öğretmenleri motive ederken okul atmosferini gözetmektedir.
Özet (Çeviri)
The future of the nations is determined by their education. Students, teachers and managers are the cornerstones which are going to establish the future. Teacher- student relationship and teacher- manager relationships directly affect the school atmosphere. This situation directly affects teaching activities. Motivation has an increasing effect on these activities. Teacher, student and manager motivation has been researched in different dimensions. The purpose of this study is to determine the way teachers in the X and Y generation motivate their students and the way the managers in the X and Y generation motivate the teachers. In this context, firstly the generations and their characteristics are examined and the concept of motivation is explained. In the research, interview technique was used as a data collection tool in qualitative research. Open-ended questions prepared by the researcher were applied to get the opinions of the participants about motivation types and tools they use. By analyzing the data, content analysis technique was used. As a result of the research, it was found that the teachers and managers use similar types and tools of motivation regardless of their generation or gender. The primary factor in motivation, which the teachers use for their students, is their interests and needs. While the managers motivate the teachers who work with them, they consider the school atmosphere.