Güncel sanat pratiklerinde içselleştirilmiş oryantalizm bağlamında rıza ve zor
Consent and difficulty in the context of internalized orientalism in current art practices
- Tez No: 628567
- Danışmanlar: PROF. TANSEL TÜRKDOĞAN
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Edward Said ile birlikte açık edilen Oryantalizm kavramı hala güncelliğini ve etkililiğini korurken bu kavramın Doğu toplumları tarafından içe aktarılmasıyla ortaya atılan içselleştirilmiş oryantalizm kavramı, araştırmaya ve derinliğinin anlaşılması açısından keşfedilmeye açık beklemektedir. Said Oryantalizmin kolonyalizm, hegemonya, iktidar ve yayılmacılıkla olan ilişkisini“Şarkiyatçılık”kitabında ortaya koymuştur. Fakat oryantalizmin amacına ulaşmasının ve başarılı olmasının sebepleri arasında olabilecek oryantalizmin hedef topluluklar tarafından içselleştirilmiş olmasına pek fazla değinmemiştir. Egemen olan kendi tanımlamasını öteki üzerinden kurarken, ötekini de buna inandırmak üzere eylemler geliştirir. Egemenin, gücünü kabul eden öteki aynı zamanda ötekiliğini de meşru görür. Bu süreçler içerisinde rıza ve zor olgusunu da barındırır. Kendi ötekiliğine rıza göstermesi için başlangıçta zora maruz kalsa da; zor olgusu rızaya oranla daha seyrek başvurulacak yöntemlerdendir. Rıza ise zora oranla daha başarılı sayılabilecek bir yöntemdir. Bu araştırmanın amacı Batı'nın oryantalizm aracılığı ile kurguladığı ve sömürge mekanizmasını devreye koyduğu Doğu tanımlamalarının, bu toplumlar tarafından içselleştirilerek kendi içerisinde uygulanmasını ve bu noktada sanatın nerede durduğunu anlamaya çalışmaktır. Bu açıdan İçselleştirilmiş oryantalizm kavramını anlamak için Oryantalizme, ve oryantalizmin içselleştirilmesinin nasıl gerçekleştiğini anlamak için ise rıza ve zor kavramlarını anlamak gereklidir. Araştırma bu açıdan, Oryantalizmin kısa tarihine, Said'in oryantalizm tanımlamalarına, içselleştirilmiş oryantalizme ve onu oluşturan ve sürdüren araçlara, Gramsci'nin hegemonya, rıza ve zor kavramlarına, modernizme, Foucault'cu özne iktidara, kimlik ve kültürlerarası etkileşime ve tüm bunların sanat ile olan ilişkiselliğine değinmeyi gerekli kılmıştır.
Özet (Çeviri)
While the concept of Orientalism, which was explained with Edward Said, is still up-to-date and effective, the concept of internalized orientalism, introduced by the import of this concept by the Eastern societies, remains open to exploration in terms of research and understanding. Said revealed the relationship of Orientalism with colonialism, hegemony, power and expansionism in his book“Orientalism”. However, he did not touch upon the fact that orientalism was internalized by the target communities, which may be among the reasons for the achievement and success of orientalism. While the dominant establishes his own definition over the other, he develops actions to convince the other. The other, who accepts the power of the sovereign, also sees the otherity. These processes also include consent and difficult fact. Although he was initially subjected to consent for his own otherness; Difficult fact is one of the methods to be applied less frequently than consent. Consent is a method that can be considered more successful than difficulty. The purpose of this research is to try to understand the Eastern definitions, which the West has constructed through orientalism and put the colonial mechanism into practice, internalized by these societies, and where art stands at this point. In this respect, it is necessary to understand Orientalism to understand the concept of internalized orientalism, and to understand the concepts of consent and difficult to understand how to internalize orientalism. In this respect, the research is based on the short history of Orientalism, Said's descriptions of orientalism, internalized orientalism and the tools that make up and maintain it, Gramsci's concepts of hegemony, consent and hard, modernism, Foucaultian subject power, identity and intercultural interaction and all of these with art. It made it necessary to touch upon its relationality.