11426 numaralı Temettuât Defterine göre Kesriye kazası kırsalının sosyal ve iktisadi yapısı
According to the Temettüât Defteri numbered 11426, social and economic structure of the rural Kesriye town
  1. Tez No: 628608
  2. Yazar: EREN ERKIRAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİMET AYŞE AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmada, Temettuat sayımları, Tanzimat Dönemi'nde her ne kadar vergi düzenlemesi amacıyla başlatılmış olsa da günümüz sosyal tarihçilerinin en önemli kaynaklarından biri olmuştur. Vergi toplama usulünün düzenlenmesi için, sayımı yapılan bölge halkının menkul veya gayrimenkul mülkleri, yetiştirdikleri hayvanların sayısı ve getirmiş oldukları gelirleri, kişilerin mensubu olduğu meslek grupları ve kazançları gibi ayrıntılı bilgilerin verilmesi bu sayımı önemli kılmaktadır. Bu çalışmanın hazırlanmasındaki amaç, 1844-45 yıllarında Kesriye Kazası kırsalının sosyal, ekonomik ve demografik yapısının ortaya çıkarılmasına yöneliktir. Bu çerçevede çalışmamızın ana kaynağını teşkil eden 11426 numaralı Kesriye Kazası'nın Temettuat Defteri, ilk olarak bilgisayar ortamında Latin harflerine transkribe edilmiştir. Bu çeviri esnasında en ince ayrıntının gözden kaçırılmamasına dikkat edildi. Daha sonra temettuat defterleri ile ilgili literatür taraması yapılıp, uygun görülen kaynaklar derlenildi. İlgili kaynaklar dikkatli bir şekilde incelendikten sonra söz konusu tezin yazımını başlanıldı. Bu tezde, Yunanistan'a bağlı Kastoria şehrinin, 11426 numaralı Temettuat Defteri'nde yer alan bölgelerin 1844-1845 yıllarındaki sosyal, demografik, zirâi ve iktisadî yapısı çeşitli tablo ve grafiklerle ilgili bölümlerde değerlendirilmeye tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, although the censuses of Temettuat were initiated in the Tanzimat period for the purpose of tax regulation, they have been one of the most important sources of information for today's social historians. In order to regulate the tax collection procedure, detailed information such as the securities or real estate properties of the people of the region, the number of animals they raise and their income, the professional groups and earnings of the people they belong to make this count important. The purpose of the preparation of this study was to reveal the social, economic and demographic structure of the Kesriye accident in 1844-45. In this context, the Temettuat ledger of the Kesriye No. 11426, which constitutes the main source of our work, was first transcribed into Latin letters in a computer environment. During this translation, he was careful not to overlook the most subtle detail. Then, the literature on the Temettuat Books were scanned and the appropriate sources were compiled. After careful examination of the relevant sources, the writing of the thesis was started. In this thesis, the social, demographic, agricultural and economic structure of the city of Kastoria in Greece in 1844-1845 was evaluated in various tables and charts.