Sporcu öğrencilerde kimlik gelişimi ve okula yabancılaşma: Ergenlik dönemi üzerine akran karşılaştırmalı bir çalışma
Identity development and school alienation in student athletes: A peer comparative study on adolescence
  1. Tez No: 628632
  2. Yazar: BERKCAN BOZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OLCAY KİREMİTCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Spor, Education and Training, Psychology, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Sportif faaliyetlere yoğun katılımın sonucu olarak psiko-sosyal gelişim süreçlerinde farklılıklar gözlenebilen sporcu öğrenciler, kendine özgü dinamikleri bulunan bir sosyal grup olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu araştırmanın amacı, ergenlik dönemindeki sporcu öğrenciler ile akranlarının kimlik gelişim süreçleri ve okula yabancılaşma durumları açısından karşılaştırılmasıdır. Mevcut araştırmada, nicel araştırma yaklaşımı temel alınarak nedensel karşılaştırma modeli kullanılmıştır. Tabakalı örnekleme yöntemi ile belirlenen araştırmanın örneklem grubunu 13-20 yaş aralığında bulunan, 1238 (%51.1)'i yarışmacı sporcu, 1184(%48.9)'ü ise sportif faaliyetlere katılmayan 2422 kişi oluşturmaktadır. Yarışmacı sporcu öğrenciler ile sportif faaliyetlere katılmayan bireylerin sınıflanmasında, aktivite parametrelerini (spora katılım statüsü, günlük antrenman süresi, sezonluk müsabaka sayısı vb.) içeren 15 ölçüt kullanılmıştır. İlgili ölçütler dikkate alınarak gerçekleştirilen uzmanlararası güvenirlik analizi sonucunda bireylerin spora katılım durumları sınıflanmış ve bu analizin güvenirlik puanı .94 olarak hesaplanmıştır. Veri toplama sürecinde kullanılan anket formu, sosyo-demografik bilgiler ve sportif aktivite parametrelerini içeren bilgi formu, Kimlik Gelişiminin Boyutları Ölçeği, Öğrenci Yabancılaşma Ölçeği ve Sporcu Kimliği Ölçeği olmak üzere 4 bölümden oluşmaktadır. SPSS 23.0 programında gerçekleştirilen verilerin çözümlenmesine ilişkin işlemler, bağımsız t-testi, ANOVA analizi, hiyerarşik ve k-means küme analizleri, ki-kare testi ve çoklu regresyon analizleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bulgular, içsel yatırımda bulunma, içsel yatırım ile özdeşleşme, seçeneklerin derinlemesine araştırılması alt boyutlarında sporcu öğrenciler lehine, seçeneklerin saplantılı araştırılması alt boyutunda ise sporcu olmayan öğrenciler lehine istatistiksel olarak anlamlı bir farklılığın bulunduğunu göstermektedir (p.05).
Özet (Çeviri)
Student athletes whose psycho-social development processes may vary as a result of intensive participation in sporting activities appear as a social sub-group with self-specific dynamics. The aim of the present study is to compare student athletes and non-athletes in terms of identity development and school alienation states in adolescence. In the present study, casual comparative ex post facto model was used that is based on quantitative research approach. The sample group of the study consisted of 2422 participants, 1238 (51.1%) student athletes and 1184 (48.9%) non-athletes aged 13-20 years old, selected with the stratified sampling method. 15 criteria were used including sport participation status, daily training duration and the number of competition per a season etc. for the classification of the athletes and non-athletes participants. As a result of the inter-rater reliability analysis conducted, the individuals were classified as athletes and non-athletes groups and the reliability score of the analysis was calculated as .94. The questionnaire form used in the data collection process comprised of 4 sections: information form (socio-demographic information and activity parameters), Dimensions of Identity Development Scale, Student Alienation Scale and Athletic Identity Scale. Data analysis was conducted on SPSS 23.0 by using independent t-test, ANOVA analysis, hierarchical and k-means cluster analyses, chi-square test and multiple regression analysis. The findings show that the scores obtained by student athletes and their non-athlete peers on the commitment making, identification with commitment, exploration in depth and ruminative exploration subscales are significantly different (p.05).